dziecko karmione piersią

Kobiety, które podczas ciąży cierpiały na cukrzycę są bardziej narażone na niedobór pokarmu

Badanie opublikowane w lutym  2016 rzuca nowe światło na przyczyny porażki laktacyjnej związanej z  rzeczywistym niedoborem pokarmu. Jest to pierwsze doniesienie wskazujące na to, że zaburzenia gospodarki glukozy mogą przyczyniać się do wcześniejszego niż planowane zakończenia karmienia piersią. 

Dane 641 kobiet zgłaszających się do kliniki zajmującej się poradnictwem laktacyjnym  w okresie pierwszych 90 dni po porodzie zostały zanalizowane pod kątem diagnozy wskazującej na cukrzycę ciążową czy cukrzyce typu I i  II.
Badane kobiety podzielono na grupę z  rzeczywistym niedoborem pokarmu, ale bez problemów związanych z technicznymi aspektami karmienia (nieprawidłowe przystawienie, problemy z sutkami) oraz grupę, która nie miała problemu z niedoborem mleka, natomiast wymagała korekty techniki karmienia lub miała problemy z uszkodzonymi sutkami.

Problemy z karmieniem piersią podczas cukrzycy 

W wynikach analizy uwzględniono takie parametry jak poród drogą cesarskiego cięcia, przedwczesny poród, syndrom policystycznych jajników, nadczynność tarczycy czy wcześniejsze problemy z płodnością.
Kobiety ze zdiagnozowaną cukrzycą podczas ciąży były ponad 2 krotnie częściej narażone na problemy z karmieniem piersią.  W grupie u której zdiagnozowano rzeczywisty niedobór pokarmu prawie 15%  (z n=249) kobiet miało cukrzycę podczas ciąży vs kontrola 6% (z n= 312).

Warto podkreślić, że w badaniu brały udział kobiety o dużej świadomości korzyści płynących z karmienia piersią i które planowały długo karmić piersią.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26859784

Dokładniejsze informacje dotyczące różnicowania rzeczywistego niedoboru pokarmu od pozornego niedoboru pokarmu znajdują się na stronie Centrum Nauki o Laktacji:
http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=44

Typowa cukrzyca ciążowa, która mija wraz z porodem, jest zwykle rozpoznawana między 24. a 28. tygodniem ciąży. Stwierdzenie glikemii powyżej normy we wcześniejszych tygodniach ciąży może wskazywać na cukrzycę typu 2 nierozpoznaną przed ciążą lub cukrzycę typu 1, która rozwija się podczas ciąży. Więcej na ten temat:
http://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/show.html?id=66438