Dane 641 kobiet zgłaszających się do kliniki zajmującej się poradnictwem laktacyjnym w okresie pierwszych 90 dni po porodzie zostały zanalizowane pod kątem diagnozy wskazującej na cukrzycę ciążową czy cukrzyce typu I i II.
Badane kobiety podzielono na grupę z rzeczywistym niedoborem pokarmu, ale bez problemów związanych z technicznymi aspektami karmienia (nieprawidłowe przystawienie, problemy z sutkami) oraz grupę, która nie miała problemu z niedoborem mleka, natomiast wymagała korekty techniki karmienia lub miała problemy z uszkodzonymi sutkami.
Problemy z karmieniem piersią podczas cukrzycy
W wynikach analizy uwzględniono takie parametry jak poród drogą cesarskiego cięcia, przedwczesny poród, syndrom policystycznych jajników, nadczynność tarczycy czy wcześniejsze problemy z płodnością.
Kobiety ze zdiagnozowaną cukrzycą podczas ciąży były ponad 2 krotnie częściej narażone na problemy z karmieniem piersią. W grupie u której zdiagnozowano rzeczywisty niedobór pokarmu prawie 15% (z n=249) kobiet miało cukrzycę podczas ciąży vs kontrola 6% (z n= 312).
Warto podkreślić, że w badaniu brały udział kobiety o dużej świadomości korzyści płynących z karmienia piersią i które planowały długo karmić piersią.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26859784
Dokładniejsze informacje dotyczące różnicowania rzeczywistego niedoboru pokarmu od pozornego niedoboru pokarmu znajdują się na stronie Centrum Nauki o Laktacji:
http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=44
Typowa cukrzyca ciążowa, która mija wraz z porodem, jest zwykle rozpoznawana między 24. a 28. tygodniem ciąży. Stwierdzenie glikemii powyżej normy we wcześniejszych tygodniach ciąży może wskazywać na cukrzycę typu 2 nierozpoznaną przed ciążą lub cukrzycę typu 1, która rozwija się podczas ciąży. Więcej na ten temat:
http://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/show.html?id=66438