karmienie ludzkim mlekiem

Nowe odkrycia wskazujące na złożoność składu mleka ludzkiego

HAMLET (human alpha-lactalbumin made lethal to tumor cells- czyli ludzka alfa-albumina, która stała się zabójcza dla komórek nowotworowych) – odkrycie kompleksu α-laktalbuminy i kwasu oleinowego obecnych w ludzkim mleku, który tworzy się w kwaśnym środowisku żołądka dziecka. Połączenie białka z  tłuszczem wykazuje zdolność niszczenia zmienionych nowotworowo komórek z zachowaniem komórek zdrowych11. 

HAMLET gromadzą się w błonach komórek zmienionych chorobowo i przerywa ich ciągłość doprowadzając do programowanej śmierci (apoptozy)11. Drugim mechanizmem działania jest wnikanie do jądra komórkowego i zaburzania mechanizmu wytwarzania białek, niezbędnych do jej funkcjonowania. Co istotne niedawne badania wykazały, że samo kwas oleinowy nie ma działania niszczącego komórki, niemniej jest niezbędny do działania HAMLET. Badania z udziałem osób z nowotworem pęcherza moczowego wykazały, że podanie bezpośrednio przez katetery HAMLET do pęcherza moczowego skutkowało za każdym razem zwiększeniem ilości martwych komórek rakowych w moczu12. Po 5 dniach stosowania takiej terapii, odnotowano redukcję rozmiarów nowotworów i brak zmian w zdrowych tkankach otaczających guzy12.

Obecność komórek macierzystych w mleku ludzkim

Odkryciem sprzed kilku lat jest obecność komórek macierzystych w mleku ludzkim- dotychczas uważano, że taki typ komórek, który może teoretycznie dać początek każdemu organowi ciała jest specyficzny tylko na etapie rozwoju zarodkowego. Co istotne, tylko gruczoł piersiowy w okresie laktacji wytwarza komórki tego rodzaju, nie zaobserwowano ich w piersiach kobiet niekarmiących13,14.  Badania przeprowadzone  na myszach wykazały, że komórki macierzyste z mleka nie są trawione w żołądku, ale przechodzą do jelita i wnikają w krwioobieg14. Znakowanie komórki odnajdywano w różnych częściach ciała myszy w tym w mózgu, wątrobie, śledzionie. Co ważne, żywe komórki macierzyste mleka były obecne we krwi nawet po zaprzestaniu karmienia14. Świadczy to o możliwości ich przechodzenia i  wbudowywania się w organy ciała, co może zapewnić korzyści rozwojowe i zdrowotne dla dziecka. Wymiana komórek macierzystych między matką a dzieckiem jest już obecna na etapie życia płodowego (mikrochimeryzm), a laktacja wydaje się być naturalnym przedłużeniem tego procesu13.

 

Programowanie żywieniowe – karmienie piersią to interwencja żywieniowa korzystnie wpływająca na zdrowie

Wpływ diety kobiety ciężarnej na zdrowie dziecka został podkreślony w latach 90 XX wieku, kiedy naukowcy odkryli zależność między wystąpieniem niedoboru lub nadmiaru pewnych składników odżywczych w okresie płodowym a podatnością dziecka na choroby takie jak otyłość, cukrzyca typu II, czy nadciśnienie tętnicze w wieku dorosłym15. Zjawisko to nazwano „Programowaniem żywieniowym”. U podstaw programowania leży wpływ niektórych składników odżywczych, które dostarczone do płodu podczas tzw. okien rozwojowych (np. tworzenie organów na wczesnym etapie ciąży) mają korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu  (w tym ekspresję genów) nie tylko podczas ciąży, ale także już w dorosłym życiu.  Najnowsze doniesienia dotyczące wpływu diety matki na zdrowie dziecka potwierdzają pogląd, że już na wczesnym etapie planowania ciąży warto zadbać o zbilansowaną dietę, dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych w tym szczególnie kwasu foliowego oraz innych witamin z grupy B, które chronią DNA zarodka i zmniejszają ryzyko wad cewy nerwowej16.  Karmienie piersią to dotychczas najlepiej udokumentowana interwencja żywieniowa mająca niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na rozwój niemowlęcia. Obszerna literatura podaje korzyści zdrowotne wyłącznego karmienia piersią zaczynając od zmniejszenia ryzyka otyłości, cukrzycy typu II, lepszej odporności na inteligencji kończąc.  Mleko kobiece to dynamiczny płyn w którego skład wchodzą nie tylko białka, węglowodany czy tłuszcze, ale także setki innych aktywnych biologicznie substancji, które aktywnie przechodzą do organizmu dziecka3.

 

Literatura:

11. Ho JCS et al. Lipids as Tumoricidal Components of Human α-Lactalbumin Made Lethal to Tumor Cells (HAMLET). The Journal of Biological Chermistry. 2013; 288(24):17460-71.

12. Mossberg AK et al.  Bladder cancers respond to intravesical instillation of HAMLET (human alpha-lactalbumin made lethal to tumor cells). Int J Cancer. 2007;121(6):1352-9.

13. Hassiotou F et al. Breastmilk is a novel source of stem cells with multilineage differentiation potential. Stem Cells. 2012;30(10):2164-74.

14. Hassiotou F et al.  Breastmilk Imparts the Mother’s Stem Cells to the Infant FASEB 2015; 29:876.8

15. Fowden AL et al. Intrauterine programming of physiological systems: Causes and consequences. Physiology 2006; 21:29-37

16. Jones CJP  et al.  Tracking nutrient transfer at the human maternofetal interface from 4 weeks to term. Placenta, 2015; 36 (4): 372