Działanie prolaktyny
Zaraz po porodzie mózg wytwarza duże ilości prolaktyny, która pomaga w rozpoczęciu procesu laktacji. Ten mleczny hormon, wraz z innymi hormonami płciowymi odpowiada za wytwarzanie i podtrzymywanie interakcji zachodzących pomiędzy matką a dzieckiem. Chcąc lepiej zrozumieć mechanizm i rolę prolaktyny w zachowaniu pewnych mechanizmów rodzicielskich naukowcy z Nowej Zelandii postanowili sprawdzić wpływ prolaktyny na obszar mózgu scalający procesy związane z macierzyństwem.
W doświadczeniu przeprowadzonym na myszach badacze obserwowali zmiany zachodzące pod wpływem prolaktyny w przyśrodkowym polu przedwzrokowym odpowiedzialnym za wytwarzanie zachowań koniecznych do wychowania potomstwa. Z określonego obszaru mózgu zwierzętom usunięto receptory dla prolaktyny. Samice te normalnie zachodziły w ciążę jak równiez właściwe ją przechodziły jednak porzucały swoje potomstwo w 24 godziny po porodzie. W eksperymencie przeprowadzano również symulację niedoboru innych neuroprzekaźników ale to działanie prolaktyny okazało się kluczowe i tak brzemienne w skutkach. Zaobserwowano również, że prolaktyna wpływa na wytworzenie sieci neuronów ważnych dla jej aktywności- efekt ten pomaga wzmocnić jej działanie na mózg.
Z poczynionych obserwacji wynika, że prolaktyna nie jest tylko hormonem mlecznym, jest również hormonem warunkującym zachowanie właściwej opieki matki nad nowo narodzonym potomstwem. Sugeruje się, że jej niedobory mogą zaburzać wytwarzanie właściwej więzi matki z dzieckiem. Dlatego mamusie walczcie o mleko dla swoich dzieci! Naukowcy potwierdzili badaniami naukowymi prawdę starą jak świat, że karmienie dziecka wzmacnia wasze relacje z maluszkiem.
http://www.pnas.org/content/114/40/10779.full