więź między matką i dzieckiem

Prolaktyna jest kluczowa do wytworzenia więzi rodzicielskiej

Ciąża i okres karmienia to dla kobiet czas niesamowitych zmian zarówno fizycznych jak  i psychicznych. Każdy z tych etapów wiąże się ze zmianami hormonalnymi dopasowującymi organizm kobiety do ewoluujących potrzeb dziecka najpierw w brzuszku a potem w okresie karmienia piersią.

Działanie prolaktyny

Zaraz po porodzie mózg wytwarza duże ilości prolaktyny, która pomaga w rozpoczęciu procesu laktacji. Ten mleczny hormon, wraz z innymi hormonami płciowymi odpowiada za wytwarzanie i podtrzymywanie interakcji zachodzących pomiędzy matką a dzieckiem. Chcąc lepiej zrozumieć mechanizm i rolę prolaktyny w zachowaniu pewnych mechanizmów rodzicielskich naukowcy z Nowej Zelandii postanowili sprawdzić wpływ prolaktyny  na obszar mózgu scalający procesy związane z macierzyństwem.
W doświadczeniu przeprowadzonym na myszach badacze obserwowali zmiany zachodzące pod wpływem prolaktyny w przyśrodkowym polu przedwzrokowym odpowiedzialnym za wytwarzanie zachowań koniecznych do wychowania potomstwa. Z określonego obszaru mózgu zwierzętom usunięto receptory dla prolaktyny. Samice te normalnie zachodziły w ciążę jak równiez właściwe ją przechodziły jednak porzucały swoje potomstwo w 24 godziny po porodzie. W eksperymencie przeprowadzano również symulację niedoboru innych neuroprzekaźników ale to działanie prolaktyny okazało się kluczowe i tak brzemienne w skutkach. Zaobserwowano również, że prolaktyna wpływa na wytworzenie sieci neuronów ważnych dla jej aktywności- efekt ten pomaga wzmocnić jej działanie na mózg.
Z poczynionych obserwacji wynika, że prolaktyna nie jest tylko hormonem mlecznym, jest również hormonem warunkującym zachowanie właściwej opieki matki nad nowo narodzonym potomstwem. Sugeruje się, że jej niedobory mogą zaburzać wytwarzanie właściwej więzi matki z dzieckiem. Dlatego mamusie walczcie o mleko dla swoich dzieci! Naukowcy potwierdzili badaniami naukowymi prawdę starą jak świat, że karmienie dziecka wzmacnia wasze relacje z maluszkiem.
http://www.pnas.org/content/114/40/10779.full