karmienie piersią zmniejsza ryzyko stwardnienia rozsianego

Ryzyko stwardnienia rozsianego zmniejszone u mam karmiących piersią

W najnowszym wydaniu czasopisma Neurology pojawił się artykuł wskazujący, że mamy karmiące piersią swoje dzieci dłużej niż 15 miesięcy mogą mieć mniejsze ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane (SM) niż kobiety nie karmiące wcale lub karmiące bardzo krótko.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym. Schorzenie to związane jest z powstawaniem anomalii w  przewodzeniu impulsów nerwowych. Objawia się  min. zaburzeniami wzroku, sprawności ruchowej, utratą równowagi, zaburzeniami mowy  oraz występowaniem chorób  psychicznych jak np. depresja. Nasilenie występowania objawów oraz szybkość rozwoju choroby może być bardzo różna i zdarza się, że chorzy na SM mogą przez długi czas nie zauważać postępu choroby. Bywa niestety też tak, że rozwój SM jest bardzo intensywny. Uważa się, że oprócz czynników genetycznych na rozwój choroby mogą wpływać także takie czynniki jak np. zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwa dieta, niedobory witaminy D czy płeć.

Wiadomo, że kobiety są dwa razy bardziej narażone na ryzyko występowania SM, co sugeruje na związek tej choroby z hormonami płciowymi. Wychodząc z tego założenia zespół naukowców z Północnej Karoliny postanowił przeanalizować czynniki wpływające na równowagę hormonalną związaną z menstruacją, ciążą i karmieniem piersią na ryzyko zachorowania na SM. W badaniu wzięło udział 397 kobiet do 37 roku życia, u których zdiagnozowano SM lub u których występowały objawy przepowiadające,  porównując je do grupy 433 zdrowych kobiet. Uczestniczki badania wypełniały ankiety, w których odpowiadały na pytania dotyczące owulacji, menstruacji,  ciąży, karmienia piersią czy stosowania środków antykoncepcyjnych.
Na podstawie uzyskanych danych stwierdzono, że:

  • u kobiet, które karmiły piersią jedno lub więcej dzieci łącznie przez ponad 15 miesięcy ryzyko zachorowania na SM było o 53 % mniejsze niż u kobiet, które nie karmiły wcale lub u których okres karmienia był krótszy niż 4 miesiące
  •  występowanie pierwszej menstruacji w wieku powyżej 15 roku życia zmniejsza ryzyko występowania choroby o 44% w porównaniu do kobiet, u których pierwsza miesiączka wystąpiła poniżej 11 roku życia
  • czynniki takie jak np. długość występowania owulacji, wiek urodzenia pierwszego dziecka, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy masa ciała nie wpływały na ryzyko występowania choroby.

Wpływ dłuższego karmienia piersią na ryzyko zachorowania na SM

Wyniki tych badań nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że karmienie piersią chroni przed występowaniem SM ale wykazuje na pewną silną zależność.
Jak dotąd wykazano pozytywny wpływ dłuższego karmienia piersią na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory piersi, jajnków, cukrzycę typu 2 czy zawały serca.  Wyniki tego badania pozwalają żywić nadzieję, że naturalne karmienie może także zmniejszać ryzyko zachorowania na SM.

Uzyskane wnioski stają się kolejnym argumentem potwierdzającym zasadność karmienia piersią dziecka. Oprócz niezaprzeczalnych korzyści płynących dla dziecka jest ono także niezwykle ważne dla zdrowia matki.

Źródło: Breastfeeding, ovulatory years, and risk of multiple sclerosis. Langer-Gould A, Smith JB, Hellwig K, Gonzales E, Haraszti S, Koebnick C, Xiang A. Neurology. 2017 Jul 12.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28701499