Biblioteka ciekawych książek

Karmienie piersią w teorii i praktyce. Red. M. Nehring-Gugulska Rok wyd. 2017 r. , Wydawca: Medycyna Praktyczna

Przekazujemy Państwu podręcznik, który podsumowuje 20 lat naszej pracy z matkami i dziećmi w dziedzinie poradnictwa laktacyjnego oraz ponad 10 lat doświadczeń dydaktycznych zdobytych poprzez prowadzenie kształcenia podyplomowego w zakresie laktacji, a także tworzenie programów, podręczników, publikacji. 

Jest to pierwsza wyczerpująca monografia w języku polskim poświęcona tematyce karmienia piersią. Podręcznik obejmuje treści kształcenia na III specjalistycznym poziomie wiedzy o laktacji i jest przeznaczony dla osób, które zamierzają uprawiać profesjonalne poradnictwo laktacyjne. Stanowi materiał edukacyjny kursu „Problemy w laktacji” prowadzonego przez Centrum Nauki o Laktacji, przygotowującego kandydatów na Certyfi kowanych Doradców Laktacyjnych lub Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych. Będzie również cennym źródłem praktycznych informacji dla lekarzy, położnych i pielęgniarek opiekujących się matką i dzieckiem w okresie okołoporodowym oraz w pierwszych latach życia. 

Podręcznik prezentuje najnowsze wyniki badań oraz rekomendacje w zakresie karmienia piersią, m.in. Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiej Akademii Pediatrii oraz Europejskiego Towarzystwa Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Jest zgodny z aktualnymi protokołami leczenia The Academy of Breastfeeding Medicine. Powstał w oparciu o publikacje światowej klasy znawców ludzkiej laktacji – Ruth Lawrence, Jan Riordan, Barbary Wilson–Clay, Marshy Walker, Thomasa Hale’a, Petera Hartmanna i innych. 

Jednak największą jego wartość stanowią wiedza i wieloletnie doświadczenie praktyczne autorów, którzy reprezentują różne dziedziny, ale każdy rozwiązuje na co dzień problemy matek karmiących i ich dzieci. Bogactwo tych doświadczeń pozwoliło ukazać problematykę karmienia piersią z wielu perspektyw. 

Magdalena Nehring-Gugulska
Monika Żukowska-Rubik
Agnieszka Pietkiewicz

19_norm

Kołysanka o piersiach mamy. Autor: Monica Calaf, Mikel Fuentes, Wyd. Mamania 

Piękna opowieść o karmieniu piersią i niezwykłej więzi pomiędzy dzieckiem a matką. Pierwsza książka wydawnictwa Mamania dla najmłodszych czytelników! „Kołysanka o piersiach mamy” to bezpretensjonalna książka o karmieniu piersią dla dzieci. Maluchom, w których życiu niedawno pojawiło się rodzeństwo, pomoże w poradzeniu sobie z zazdrością o niemowlę przy piersi mamy. Wszystko opisane na pięknych ilustracjach, nagrodzonych hiszpańską nagrodą dla książki dziecięcej.

14_norm

Polityka karmienia piersią. Ideologia, biznes i szemrane interesy Gabrielle Palmer

Inspirująca jak „NO LOGO” i poruszająca jak „Fast Food Nation”, „Polityka karmienia piersią” ujawnia fundamentalne znaczenie karmienia niemowląt dla zdrowia publicznego w XXI wieku.

Co 30 sekund na świecie umiera dziecko, które zachorowało, ponieważ nie było karmione piersią, lecz otrzymywało z butelki mleko w proszku lub inny produkt, stwarzający ryzyko dla zdrowia.

W swojej świetnie udokumentowanej książce Gabrielle Palmer opisuje wyrafinowane techniki, które stosują wielkie korporacje w celu przekonania rodziców, by odwrócili się od karmienia piersią. Żądza zysku firm produkujących żywność dla niemowląt w sposób systematyczny podważa pewność siebie matek i ich wiarę w zdolność wykarmienia piersią swoich dzieci.

„Polityka karmienia piersią” prezentuje radykalnie nowe spojrzenie na sprawę, która dotyczy nie tylko matek, lecz wszystkich członków naszego społeczeństwa: mężczyzn i kobiet, rodziców i bezdzietnych, starych i młodych.

„Wyobraźmy sobie sytuację, w której międzynarodowa firma doprowadza do powstania pewnego produktu żywnościowego. Produkt ten jest zarazem odżywczym i smacznym pokarmem oraz cudownym lekiem i środkiem, przeciwdziałającym zapadaniu na wiele chorób. Na dodatek generuje prawie zerowe koszty produkcji i może być dostarczany w ilościach dostosowanych do potrzeb konsumentów. Ogłoszenie o takim odkryciu wystrzeliłoby akcje firmy na sam szczyt giełdowych notowań. Odpowiedzialni za wynalazek naukowcy otrzymaliby wszelkie możliwe nagrody, a prestiż i majątek wszystkich osób zaangażowanych w projekt zwiększyłyby się niebotycznie. Kobiety produkują taką właśnie cudowną substancję – mleko z piersi – od samych początków istnienia ludzkiego gatunku. Mimo to stanowią biedniejszą i słabszą połowę ludzkości.” (fragment książki)

4a06a869fa9fa1cb2e56b359470dd83b

„Opowieści o karmieniu piersią. Przełamując bariery” – książka składa się z dwóch bloków. 

Pierwszy blok zawiera opowieści mam spisane na podstawie wywiadów przez Mariannę Szymarek. Historie są niepowtarzalne. Mamy, które biorą udział w projekcie, dzielą się swoimi, często bardzo różnymi doświadczeniami karmienia piersią. W książce znajduje się opowieść mamy pierwszego dziecka, mamy kolejnego dziecka z dużą różnicą wieku, mamy po cesarskim cięciu, mamy dziecka z zespołem Downa, mamy bliźniąt, mamy wielodzietnej, mam karmiących dłużej niż rok, mamy, która nie doświadczyła żadnych trudności w karmieniu oraz takiej, która borykała się z licznymi komplikacjami, mamy karmiącej dwójkę dzieci – młodsze i starsze, mamy pracującej i karmiącej piersią tylko wieczorami i nocą, bardzo młodej (18-letniej) mamy uczącej się, mamy dziecka z silną alergią pokarmową. 

Drugi blok to dodatek do historii mam, który zawiera informacje dotyczące dobrego startu w karmieniu piersią oraz jego zalet dla dziecka i mamy (medycznych i pozamedycznych) opracowane przez Alicję Nowaczyk – wyszkoloną w Centrum Nauki o Laktacji Promotor Karmienia Piersią i doulę. 

Nad poprawnością merytoryczną całej publikacji czuwała Konsultant IBCLC Ewa Masełkowska-Stępnik.

droga-mleczna-

Po Drogę mleczną powinna sięgnąć każda przyszła mama, która chciałaby z sukcesem karmić swoje dziecko piersią. Jej autorka jest francuską ekspertką od laktacji, wieloletnią prezeskę La Leche League, największej międzynarodowej organizacji wspierającej karmienie piersią. W przystępny i ciepły sposób opisuje to, czego młoda mama może spodziewać się po pierwszych chwilach z noworodkiem, przeprowadza ją przez trudne momenty, obala laktacyjne mity, przedstawia zdrowotne aspekty karmienia piersią, lecz przede wszystkim uczy kobiety zaufania – do siebie, swojego ciała i nowonarodzonego dziecka.

W przeciwieństwie do tego, co możecie usłyszeć, propagowanie wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze miesiące życia dziecka nie jest powrotem do przeszłości. Wręcz przeciwnie – to całkiem nowa koncepcja, która ma dać kobietom wspaniałą wiarę we własne możliwości, stwarzając jednocześnie nowe pokolenie dzieci zdrowszych i szczęśliwszych.

Fragment książki Droga mleczna

 

40_norm

Może ty i twoje dziecko będziecie spać dłużej, jeżeli
położycie się w jednym łóżku?

Jak duże musi
być dziecko, aby być za duże na karmienie piersią?

Jaka jest rola ojca w pielęgnacji noworodka?

Jak wcześnie stworzona więź pomoże dziecku się usamodzielnić?

 Czy noworodek wymusza płaczem noszenie?

Czy przez cały czas musimy być skupieni na dziecku?

 William i Martha Sears – lekarz i pielęgniarka, mąż i żona, zespół, który stworzył termin „Rodzicielstwo Bliskości” (Attachment Parenting),odpowiadają na te i wiele innych pytań w praktycznym i inspirującym poradniku.

 William Sears praktykował w harwardzkim szpitalu dziecięcym i klinice pediatrycznej w Bostonie. Martha Sears jest dyplomowaną pielęgniarką, prowadziła szkołę rodzenia, jest też doradczynią laktacyjną. Doczekali się ośmiorga dzieci, dwoje z nich także zostało pediatrami. Prowadzą razem z nimi Poradnię Pediatryczną Searsów w Kalifornii. Wspólnie ze swoimi dziećmi są autorami kilkunastu książek dotyczących opieki i pielęgnacji dziecka. 

 „Księga Rodzicielstwa Bliskości” to kompendium wiedzy dla młodych rodziców oraz wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji małego dziecka. Autorzy oparli porady o własne doświadczenia i przeżycia – są rodzicami ośmiorga dorosłych już dzieci, z którymi wspólnie prowadzą praktykę medyczną oraz razem wydają kolejne poradniki dla młodych rodziców.

Rodzicielstwo Bliskości to styl rodzicielstwa, który odpowiada na potrzebę bezpieczeństwa małego dziecka.

„Warto karmić piersią. I co dalej?” – autor Magdalena Nehring-Gugulska.

Ten nieco przewrotny tytuł oddaje niezwykle celnie podejście do problemu karmienia piersią w Polsce. Większość kobiet wie – czasami nawet sporo – o ogromnych zaletach karmienia piersią. Przygotowując się do przyjścia na świat upragnionego potomstwa kobiety te mają nawet sporą motywację aby dać tym dzieciom to co jest dla nich najcenniejsze obok matczynej miłości:  własny doskonały pokarm dany im przez naturę. Jednak ogromna część kobiet mimo, że wie, że „warto karmić piersią” nie wie po prostu „co dalej”. I nie ma się co dziwić, bo wiedza dotycząca karmienia piersią mimo, że nie jest to „rocket science” wymaga usystematyzowanego i praktycznego przekazania, łączącego w sobie wiedzę naukową i praktykę. I właśnie po to powstała w zamyśle autorki ta książka. Aby kobiety wiedziały co robić kiedy chcą karmić piersią swoje dzieci, były do tego przygotowane i świadome wszystkich procesów które wtedy zachodzą w ich organizmie. Aby znały techniki karmienia i wszystkie subtelności, które się z tym wiążą oraz umiały sobie poradzić z problemami, które mogą się pojawić.  

Z tą wiedzą karmienie piersią nie staje się oczywiście banalnie proste, bo jak każda cenna umiejętność wymaga pewnego wysiłku,  ale staje się dostępne praktycznie dla każdej kobiety. Z biologicznego punktu widzenia jesteśmy ssakami. Większość „pracy” wykonała natura przygotowując nas do tej roli. Wiedza przekazana w tej książce pomaga tylko odkryć do końca ten skarb dany nam przez naturę i w możliwie łatwy sposób z niego skorzystać. Książka dr Magdaleny Nehring-Gugulskiej to naprawdę „lektura obowiązkowa” każdej mamy, która przygotowuje się do przyjścia na świat swoich dzieci lub właśnie rozpoczyna ten cudowny etap życia.

Tej publikacji można  spokojnie zaufać. W końcu napisała ją lekarka, matka piątki dzieci, która została pierwszym w Polsce  Międzynarodowym Certyfikowanym Konsultantem Laktacyjnym (IBCLC) a dziś jest jednym z najbardziej aktywnych popularyzatorów wiedzy o karmieniu piersią w Polsce.

Biblioteka anglojęzyczna

51Z8SN24C4L

 

Younger J., “New Mother’s guide to breastfeeding”, Bentam Books Książka wydana pod patronetem Amerykańskiej Akademii Pediatrii- przewodnik karmiernia piersią

515hvUryeqL._UY250_

La Leche League- ogólnoświatowej organizacji non-profit zajmującej się wspieraniem matek karmiących naturalnie i poszerzaniem świadomości społecznej.  http://www.lllpolska.org/