matka z dzieckiem

Karmienie piersią

shutterstock-1176714964.jpg

Długie karmienie piersią: wartościowe mleko czy sama woda?

Czy warto karmić piersią? Oczywiście, że warto! Lista korzyści dla mamy jak i dziecka jest bardzo długa. Dodatkowo są to korzyści zarówno krótko jak i długofalowe. Warto także pamiętać, że mleko kobi...
dziecko długo karmione piersią

Dieta mamy długo karmiącej piersią

Jak pewnie wiesz, WHO zaleca, aby do 6 miesiąca życia karmić dziecko wyłącznie mlekiem z piersi. Ale co dalej?
przyjmowanie leków podczas karmienia piersią

Karmienie piersią a przewlekłe choroby mamy

Często zdarza się, że mamy chorują na różnego rodzaju przewlekłe choroby, typu cukrzyca, choroby tarczycy, endometrioza czy nawet nowotwory. Czy występowanie u mamy chorób wymagających stałego przyjmowania leków może być przeciwskazaniem do karmienia piersią? Jakie choroby mogą być takim przeciwskazaniem?

W rzeczywistości niewiele jest leków, które są bezwzględnie przeciwwskazane podczas karmienia piersią. Przyjmowanie ich najczęściej wiąże się z bardzo ciężkimi chorobami, które same w sobie mogą być przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Są to choroby nowotworowe, ciężkie choroby układu krążenia oraz ciężkie zaburzenia psychiczne. Istnieje też dość duża grupa leków, które mama może przyjmować zachowując odstęp czasowy między przyjęciem leku, a karmieniem dziecka.

Warto wiedzieć, że ulotka dla pacjenta, nie jest źródłem informacji o bezpieczeństwie stosowania leku w laktacji. Istnieją specjalne opracowania , zarówno książkowe jak i w formie elektronicznej, pozwalające dobrać leczenie tak, aby było skuteczne dla mamy i bezpieczne dla dziecka.


prawidłowe karmienie piersią

Jak prawidłowo karmić piersią?

 Po czym poznać, że dziecko prawidłowo ssie i karmienie piersią wygląda dokładnie tak, jak powinno? Czy ja na pewno dobrze to robię?

relaktacja

Relaktacja czyli przywracanie i (re)aktywowanie karmienia piersią

Jak uratować karmienie piersią?