shutterstock-1458317984.jpg

BLW w karmieniu dziecka – tak czy nie?

BLW, czyli Baby-Led Weaning, to rozszerzanie diety kierowane przez dziecko. Co to oznacza w praktyce? Zaczynamy podawać stałe pokarmy niemowlakowi, z założeniem, że jest w stanie nauczyć się samodzielnego jedzenia. Jeśli dziecko mając około pół roku utrzymuje stabilnie siedzącą pozycję, to możemy zacząć podawać mu posiłki właśnie w taki sposób. Wcale niekoniecznie trzeba go karmić łyżeczką. Dowiedz się wszystkiego o BLW, czytając artykuł przygotowany przez Małgorzatę Jackowską – dietetyczkę mam i dzieci.

Co bardzo ważne – BLW nie oznacza po prostu podawania kawałków. Podawanie pokarmów do samodzielnego jedzenia to zalecany element rozszerzania diety niemowląt, niezależnie od tego, czy podchodzimy do tego procesu w sposób tradycyjny, czy chcemy stosować BLW. W BLW możesz podawać też papki, zupy krem i kaszki, ale zakładamy, że dziecko będzie jeść je samodzielnie.

Jakie są zasady wprowadzania pokarmów w BLW?

Zasady rozszerzania diety są podobne, jak w przypadku tradycyjnego podejścia. Zaczynamy, kiedy dziecko ma około pół roku i jest na to fizycznie gotowe (utrzymuje siedzącą pozycję z podparciem pleców lub bez, w tej pozycji utrzymuje głowę i jest zainteresowane procesem jedzenia). Podobnie proponujemy w pierwszych miesiącach 2-3 posiłki uzupełniające. Taki sam jest też wybór produktów: ważne, żeby podawać pokarmy, które są gęste odżywczo i energetycznie (dużo energii i składników odżywczych nawet w małej porcji), oraz regularnie podawać produkty będące źródłami żelaza (mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych). Posiłki stałe podajemy uzupełniająco, oprócz mleka mamy lub modyfikowanego.

Ważne są też zasady bezpiecznego samodzielnego jedzenia (zarówno w BLW, jak i tradycyjnym podejściu):

• Dziecko powinno sięgać po jedzenie samodzielnie, nie wkładamy mu kawałków do buzi i nie wyciągamy jedzenia z ust za pomocą palców.

• Nie odwracamy uwagi malucha i mamy go na oku w trakcie jedzenia.

• Ważne też, żeby zaczynać proponowanie posiłków od dużych i miękkich kawałków, bo takie łatwiej jest chwycić na początku tej nauki i łatwiej zjeść nawet bez zębów. Z czasem możemy podawać mniejsze kawałki i bardziej twarde.

Obserwuj swoje dziecko i patrz, jak doskonali chwytanie paluszkami i trafianie jedzeniem do ust!

Czy BLW jest dobre dla dziecka? Czy może być stosowane przy każdym dziecku?

Jest już wiele badań naukowych, a nawet przeglądy publikacji, które zbierają i podsumowują wiedzę na temat wpływu tego sposobu rozszerzania diety na rozwój i zdrowie dzieci. Co z tej wiedzy wynika?

1. BLW nie zwiększa ryzyka zakrztuszenia się jedzeniem, niedoborów cynku ani żelaza, nie zwiększa ryzyka anemii z niedoboru żelaza.

2. Trudno powiedzieć, czy BLW jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko nadwagi i otyłości, bo nie wpływa na BMI i przyrosty masy ciała w porównaniu do tradycyjnego rozszerzania diety (masa ciała dzieci nie różni się zależnie od sposobu rozszerzania diety).

3. BLW sprzyja karmieniu piersią i dłuższemu wyłącznemu karmieniu piersią oraz włączeniu dziecka w rodzinne posiłki, a także wiąże się z podawaniem posiłków o bardziej urozmaiconych konsystencjach.

BLW może być stosowane jako podejście rozszerzania diety, podobnie jak karmienie łyżeczką. Niezależnie od sposobu rozszerzania diety ważne są kwestie dotyczące bezpieczeństwa w czasie samodzielnego jedzenia i wybierania bezpiecznych i odżywczych produktów spożywczych.

W niektórych sytuacjach BLW nie jest dobrym pomysłem, a podawanie posiłków do samodzielnego jedzenia może się zacząć z opóźnieniem (np. jeśli dziecko ma opóźniony rozwój ruchowy, jest wcześniakiem, ma problemy logopedyczne itd.). Czasami, np. w przypadku niepełnosprawności, samodzielne jedzenie jest zupełnie niemożliwe. Ale zdecydowana większość dzieci może mieć dietę rozszerzaną według założeń BLW.

Kiedy można zacząć rozszerzać dietę dziecka metodą według BLW?

Dziecko musi być w stanie utrzymać siedzącą pozycję, z podparciem pleców lub bez podparcia i w tej pozycji stabilnie trzymać głowę. Jeśli siedząc wyciąga przed siebie rączki i próbuje chwycić przedmioty lub jedzenie w swoim zasięgu – to najlepsza pora na początek BLW lub po prostu proponowanie posiłków do samodzielnego jedzenia. Zwykle niemowlaki są na to gotowe, mając około pół roku, ale niektóre mogą potrzebować nieco więcej, a czasem mniej czasu.

Wady i zalety BLW

BLW sprzyja oswajaniu się nie tylko ze smakami, ale też konsystencją, temperaturą, kształtem i wyglądem jedzenia. Wspiera naukę żucia i gryzienia, sprawność rączek i koordynację ruchową. Utrudnia też wtrącanie się w sposób, w jaki dziecko je i ile zjada – to może być trudne dla rodziców, bo nie wiemy ile maluch zjada (część jedzenia ląduje na podłodze albo ścianie), ale to dobre dla samoregulacji apetytu i budowania dobrych skojarzeń z porą jedzenia. Maluch ma jedzenie dosłownie w swoich rękach.

Wadami są na pewno bałagan i marnowanie części posiłku, który jeszcze nie trafia skutecznie do buzi. Ale to przejściowe wady. Dzieci jedzące samodzielnie szybciej uczą się skutecznego jedzenia i z czasem bałaganu i marnowania jedzenia jest podobnie dużo, jak w przypadku rozszerzania diety w sposób tradycyjny.

Karmienie piersią przy rozszerzaniu diety w wersji BLW

We wszystkich badaniach naukowych dotyczących BLW powtarza się informacja, że BLW sprzyja karmieniu piersią. Mamy, które wybierają ten sposób rozszerzania diety, częściej karmią tylko mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy życia (a to zgodne z zaleceniami) i karmią piersią dłużej. Nie do końca wiadomo, z czego to wynika, ale podejrzewam, że powodem może być większa świadomość żywieniowa, oraz fakt, że młodsze niż półroczne niemowlaki rzadko są w stanie zacząć samodzielne jedzenie. Po prostu nie są dość sprawne fizycznie.

Karmienie piersią w trakcie rozszerzania diety zaleca się kontynuować przynajmniej do końca 2 roku życia lub dłużej, jeśli Ty i Twoje dziecko macie na to ochotę. W początkowych miesiącach proponuj posiłki stałe dodatkowo, oprócz mleka, a z czasem będziesz widzieć, czy dziecko coraz skuteczniej najada się posiłkami stałymi i czy potrzebuje podobnie dużo mleka, co wcześniej. Karmienie piersią wygląda bardzo różnie w czasie rozszerzania diety, niezależnie od sposobu, który wybierasz. Ale raczej nie spodziewaj się, że z tygodnia na tydzień Twój maluch odstawi się od mleka.

Pamiętaj, że mleko mamy to najlepszy wybór dla Twojego dziecka. Jeśli masz jakieś problemy z karmieniem piersią lub/i dietą swoją i dziecka, zajrzyj na nasze profile na Facebooku i Instagramie @Mleko Mamy Rządzi – znajdziesz tam wiele materiałów, opracowanych przez ekspertów laktacyjnych i dietetycznych, które mogą ci pomóc. Przy kłopotach z laktacją możesz też sięgnąć po Femaltiker Plus lub po Milanellę complex i biom przy utrudnionym przepływie mleka.

A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące diety laktacyjnej, rozszerzania diety dziecka czy inne tematy związane z laktacją chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opracowanie merytoryczne – Małgorzata Jackowska, specjalistka żywienia człowieka i dietetyki, zajmująca się tematyką żywienia niemowląt, małych dzieci. Autorka bloga www.malgorzatajackowska.com