wpływ karmienia piersią na sen dziecka

Czy karmienie piersią ma wpływ na sen dziecka?


                                                                                                                                                                                                                                                                   lek. med. Katarzyna Raczek-Pakuła, konsultant laktacyjny IBCLC

Z pewnością niejeden raz słyszałyście stwierdzenie, że dziecko znacznie gorzej sypia, jeśli jest karmione piersią, od tego karmionego mlekiem modyfikowanym. Nieco odwrócimy to powiedzenie. To mama, wbrew pozorom, ma szanse na lepszy sen, jeśli karmi piersią, w porównaniu do mamy, która karmi mm. Jak to jest rzeczywiście z tym snem maluszka? Odpowiedzi na najczęściej zadawane w tej sprawie pytania, m.in. czy karmić dziecko przed snem, czy to zdrowe spać z nim podczas kp, czy jest narażone na próchnicę w związku z nocnym karmieniem i wiele innych – znajdziesz w tym tekście. Odpowiedzi udziela nasza laktacyjna ekspertka – dr Katarzyna Raczek-Pakuła. Zapraszamy do lektury!

1. Czy karmienie piersią rzeczywiście sprawia, że dziecko częściej się budzi w porównaniu z dziećmi karmionymi mm? Są jakieś badania na ten temat?

Dzieci, niezależnie od sposobu karmienia, budzą się z podobną częstotliwością. Jednak mamy karmiące piersią nie muszą wstawać, aby przygotować posiłek, więc nie rozbudzają się tak bardzo, jak mamy karmiące mieszanką. Mamom karmiącym piersią łatwiej jest zasnąć po pobudce, gdyż podczas karmienia wydzielany jest hormon oksytocyna, który wywołuje senność i ułatwia zasypianie. Dlatego mamy karmiące piersią mają szansę na dłuższy sen w ciągu nocy.

2. Czy i czemu warto karmić dziecko piersią w nocy? Czy jest wymagana jakaś określona ilość karmień w nocy? Czy wybudzać dziecko w nocy na kp?

Noworodka powinno się wybudzać w nocy na karmienia, gdyż może on jeszcze nie umieć samodzielnie zadbać o siebie i o utrzymanie laktacji. Natomiast w chwili, gdy mamy pewność, że przebieg laktacji jest prawidłowy i dziecko przybiera prawidłowo, można pozwolić maluszkowi na nieprzerwany 5-6 godzinny sen. Karmienie w nocy jest ważne, aby nieopróżniane piersi nie zmniejszyły produkcji pokarmu, a także by nie doszło do zastoju czy zapalenia piersi. Minimum to jedno karmienie w nocy.

3. Czy dziecko kp w nocy może mieć problemy z próchnicą?

Dostępnych jest bardzo wiele badań, które dowodzą, że karmienie piersią w nocy nie niesie ryzyka wystąpienia próchnicy u dziecka, a nawet je niweluje, między innymi poprzez zapewnienie prawidłowej flory bakteryjnej w jamie ustnej dziecka, niekorzystnej dla bakterii wywołujących próchnicę. Ryzyko jest natomiast zwiększone wśród dzieci karmionych w nocy mlekiem modyfikowanym. Jednak kluczowe dla zapobiegania próchnicy w obu grupach jest ograniczenie cukru w diecie dziecka, prawidłowe podawanie pokarmów (np. nie oblizywanie łyżeczki przez opiekuna!) i dbałość o higienę jamy ustnej dziecka.

4. Czy karmić dziecko piersią przed snem?

To zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Maluch przed 6 miesiącem życia, powinien być karmiony wyłącznie piersią, więc kolacją będzie, siłą rzeczy, mleko mamy. Starsze dzieci, mające rozszerzoną dietę, mogą wieczorem jeść posiłek stały. Jednak obserwacja pokazuje, że dzieci karmione piersią, z reguły przed snem dostają pierś.

5. Czy usypianie dziecka przy piersi jest w porządku czy to zły nawyk?

Zasypianie w bliskości opiekuna to jak najbardziej naturalna sytuacja. Oczywiście im młodsze dziecko, tym częściej będzie zasypiało przy mamie, podczas karmienia piersią. Jest to zdrowe i naturalne.

6. Czy odkładać dziecko po nocnym kp do łóżeczka czy spać razem z nim? Czy nie zrobię dziecku krzywdy, jeśli zasnę z nim podczas karmienia piersią?

To decyzja rodziców. Oczywiście łatwiej jest spać razem z dzieckiem, niż kilka razy wędrować w nocy do łóżeczka. Kwestię bezpieczeństwa podczas wspólnego spania, doskonale rozwiązują tzw. dostawki do łóżka rodziców.

7. Co robić, kiedy dziecko chwilę po rozpoczęciu karmienia zasypia z piersią w buzi?

Jeśli jest to noworodek, który nie ssie aktywnie i szybko zasypia, należy go aktywizować, wybudzać, aby karmienie było efektywne. Jeśli taka sytuacja się powtarza, należy skontrolować stan zdrowia dziecka, przyrosty masy ciała oraz skorzystać z porady laktacyjnej. Jeśli natomiast w nocy, szybko przy piersi zasypia starsze dziecko, które w ciągu dnia je prawidłowo, to najlepiej również zasnąć. Jeśli takie dziecko nie ma w nocy ochoty na ssanie piersi i nie możemy go w żaden sposób do tego zachęcić, a piersi wymagają opróżnienia, warto ratować się laktatorem.

Mamy nadzieję, że nieco rozwialiśmy Twoje wątpliwości, droga mamo. Pamiętaj, że w przypadku problemów z laktacją, warto skonsultować się z certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Zachęcamy też po sięgnięcia po Femaltiker Plus jako wsparcia w procesie laktacji.

Więcej informacji o laktacji i diecie mamy karmiącej piersią znajdziesz na naszym profilu instagramowym i facebookowym, gdzie odbywa się również m.in. wiele live’ów z ekspertami. A jeśli jeszcze jakieś pytania związane z laktacją chodzą Ci po głowie, to koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego.