laktacyjne-rady-2.jpeg

Jak dobrze i efektywnie rozkręcić i wspierać laktację?

Karmienie piersią jest jednym z tych elementów macierzyństwa, który całkiem łatwy wydaje się być w teorii, a w praktyce już niekoniecznie;) Dlatego też jednym z najczęściej zadawanych pytań początkujących mam jest wspieranie laktacji – jak rozkręcić laktację? Jakimi sposobami najlepiej wzmacniać laktację? Po jakim czasie mogę stwierdzić, że moja laktacja jest na właściwym poziomie? Wraz z naszym laktacyjnym ekspertem – Panią Doktor Katarzyną Raczek-Pakułą – zebraliśmy najczęstsze pytania mam dot. wspierania i rozkręcania laktacji i przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych i sprawdzonych wskazówek, które pomogą Wam skutecznie i mądrze wzmocnić laktację. Jeśli i Ty jesteś na początku swojej laktacyjnej drogi i te same pytania pojawiają się w Twojej głowie, to koniecznie przeczytaj ten tekst do końca.

Opracowanie merytoryczne: lek.Katarzyna Raczek-Pakuła

Jak skutecznie rozkręcić laktację po naturalnym porodzie? 

Po porodzie naturalnym, o ile stan dziecka i mamy na to pozwalają, osuszone dziecko powinno zostać natychmiast położne na brzuchu mamy i okryte pozostawać tam co najmniej 2 godziny. Jest to okres   uruchomienia u dziecka odruchów pozwalających na zainicjowanie pierwszego karmienia. Mamą i dzieckiem opiekuje się wówczas położna przyjmująca poród i jeśli jest taka potrzeba, to ona pomaga w pierwszym, prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi. Kontakt skóra do skóry jest bardzo ważny zarówno dla mamy jak i dziecka. Szereg reakcji hormonalnych powoduje nawiązanie głębokiej więzi, uruchomienie mechanizmów prowadzących do prawidłowego rozwoju laktacji. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nawet po porodzie naturalnym mama i dziecko są od siebie oddzieleni. Stymulacja laktacji laktatorem zwykle przebiega nieco wolniej, jeśli zachodzi potrzeba, mama może wspomagająco zastosować Femaltiker. 

Jak skutecznie rozkręcić laktację po porodzie metodą cesarskiego cięcia?

Dla prawidłowego rozwoju laktacji kluczowe jest prawidłowe postępowanie już w pierwszych chwilach po porodzie. Po cięciu cesarskim mama jest przez pewien czas unieruchomiona, więc odpowiedzialność za prawidłowe postępowanie spoczywa na personelu szpitala. Jeśli stan dziecka i mamy na to pozwala, pierwsze karmienie powinno odbyć się w ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie. Kontakt skóra do skóry powinien być przeprowadzony tak, jak po porodzie naturalnym. Nagie dziecko powinno być położone na nagiej klatce piersiowej mamy, a położna powinna pomóc w zainicjowaniu karmienia. Po pierwszym karmieniu aktywność dziecka spada na około 10-12 godzin. Oznacza to, że może jeść rzadziej, ale po około 6 godzinach warto spróbować przystawić dziecko do piersi. Jeśli nie rozpocznie ssania, kolejną próbę podejmij, kiedy tylko wykaże aktywność. Po tym czasie karmienia powinny być częste (8-12x na dobę), aby skutecznie stymulować laktację. Mama po tym czasie jest już zwykle mobilna, więc jest to o wiele łatwiejsze niż pierwsze karmienie. Zwykle po cięciu cesarskim obserwujemy nieco spowolniony proces rozbudzenia laktacji, pomocny może być Femaltiker przyjmowany od drugiej doby po porodzie. 

Jakie elementy diety mogą wpłynąć na rozkręcenie laktacji? Czy picie dużej ilości wody może pozytywnie wpłynąć na ilość mleka? 

Jednym ze składników który ma udowodniony korzystny wpływ na zwiększenie produkcji mleka, to słód jęczmienny oraz beta-glukan zawarte w opatentowanej formule Lactanell., M.in. to dzięki tej formule produkt Femaltiker zawdzięcza swoją skuteczność.  Jeśli chodzi o ogólny wpływ diety na rozwój laktacji, to kluczowe jest, żeby w ogóle jeść! Niestety nadal są mamy stosujące restrykcyjne, niedoborowe 'diety matki karmiącej'. Nie ma czegoś takiego! Jest zdrowa, urozmaicona dieta, zgodna z piramidą zdrowego żywienia. I to jest podstawa. Przyjmowanie płynów jest ważne, tak jak dla każdego. Co najmniej 2 litry na dobę. Jednak liczymy wszystkie płyny, nie tylko wodę. Herbata, soki, zupy... to wszystko zalicza się do płynów. 

Po czym poznać, że laktacja została skutecznie rozkręcona i jest odpowiednia ilość mleka w piersiach?

Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem skutecznego karmienia są prawidłowe przyrosty masy ciała dziecka. W wieku 0-3 miesięcy jest to około 30g/dobę. Możemy też jednak oceniać sytuację nie mając wagi niemowlęcej. Jeśli pierś jest wypełniona przed karmieniem i rozluźniona po karmieniu, dziecko ssie co najmniej 15 minut i słyszymy w tym czasie łykanie, karmień jest 8-12 na dobę, dziecko po karmieniu jest zadowolone i codziennie robi 3-4 kupki, najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Trzeba jednak pamiętać, że są to tylko orientacyjne wskaźniki. Najważniejsze są przyrosty masy ciała dziecka, dlatego w razie wątpliwości, zanim podejmie się pochopną decyzję o dokarmianiu, powinno się zważyć dziecko i skonsultować z doradcą laktacyjnym lub pediatrą. 

Kiedy dochodzi do stabilizacji laktacji? Ile czasu trzeba sobie dać na rozkręcenie laktacji?

Stabilizacja laktacji, czyli moment gdy ilość mleka jest dostosowana do potrzeb dziecka, a nie nadmierna, zwykle ma miejsce ok. 4-6 tygodni po porodzie. Piersi przestają wtedy 'szaleć', nie wypełniają się po brzegi, ale produkują tyle mleka, ile faktycznie potrzeba. Wiele mam wpada wtedy w panikę, że laktacja zanika. Może to rzeczywiście sprawiać takie wrażenie, jednak obserwacja  i ewentualne zważenie dziecka, pozwalają uspokoić mamę. Laktacja jest procesem dynamicznym. Jeśli inicjacja i początek laktacji był prawidłowy, ilość mleka można zwiększyć w zasadzie na każdym etapie karmienia. Niestety, jeśli stymulacja i opróżnianie piersi były zaniedbane w pierwszych dobach po porodzie, rozbudzenie laktacji po kilku tygodniach po porodzie jest bardzo trudne.