shutterstock-1052568782.jpg

Karmienie piersią wcześniaków

Zarówno dzieci, jak i mamy przedwcześnie urodzonych dzieci, stoją przed wieloma wyzwaniami, jakich często nie doświadczają mamy rodzące w terminie. Jednym z takich wyzwań jest karmienie piersią. Dlatego też dla mam wcześniaczków przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą Wam zmierzyć się z tym wyzwaniem :) 


Szacuje się, że 1 na 10 urodzonych dzieci jest wcześniakiem. Wg WHO za noworodka przedwcześnie urodzonego uznaje się dziecko urodzone między 23 a 37 tygodniem ciąży.


Wcześniaki urodzone blisko 37 tygodnia ciąży, zazwyczaj mogą być z powodzeniem karmione piersią. Jednak im wcześniej urodzone dziecko, tym niestety więcej trudności i tu, do pewnego momentu, możliwe jest tylko podawanie odciągniętego pokarmu.

Trzeba przy tym pamiętać, że początki laktacji mogą nie być łatwe. Urodzeniu wcześniaka, szczególnie skrajnego, towarzyszy przeogromny stres, co nie sprzyja laktacji. Jednak z pomocą życzliwego personelu i dobrego sprzętu, nawet w takich sytuacjach uruchomienie produkcji pokarmu jest możliwe.


Mimo przedwczesnego porodu, mleko mamy wcześniaka jest tak samo wartościowe, jak mleko mamy rodzącej w terminie. Co więcej, mleko kobiece ma dla wcześniaka znaczenie nie tylko odżywcze, ale przede wszystkim ochronne. Karmienie dziecka przedwcześnie urodzonego mlekiem matki biologicznej lub mlekiem z banku mleka kobiecego, istotnie zmniejsza ryzyko groźnych infekcji i powikłań, na czele z martwiczym zapaleniem jelit. Zdarza się jednak, że mleko matki musi być wzbogacane preparatami białkowymi i witaminowymi, aby zapewnić dziecku prawidłowy wzrost.  

Jak i kiedy zacząć karmić piersią przedwcześnie urodzone dziecko?


Po urodzeniu wcześniaka, jeśli jego stan na to pozwala (zwykle dzieci urodzone po 34 tygodniu ciąży), pierwsze karmienie piersią powinno odbyć się w ciągu 2 pierwszych godzin, tak jak u dziecka donoszonego. Dalsze karmienia również mogą przebiegać podobnie jak u dzieci donoszonych. Jeśli jednak dziecko od razu potrzebuje pomocy medycznej, laktacja optymalnie powinna być zainicjowana w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu dziecka.


Najlepszą metodą na pozyskanie siary jest odciąganie ręczne. Natomiast od około 3 godziny po porodzie należy wprowadzić regularne odciąganie co 3 godziny laktatorem klasy szpitalnej, co pozwoli na rozkręcenie i utrzymanie laktacji

Warunkiem uruchomienia i utrzymania laktacji przy odciąganiu pokarmu jest regularność i (przynajmniej na początku) laktator klasy szpitalnej. Laktatory osobiste, ale też dobrej jakości, o dobrych parametrach, mogą być używane w okresie ustabilizowanej laktacji.


Warto także podkreślić, iż o żywieniu dziecka decyduje lekarz neonatolog - ile mleka dziecko dostanie, w jakim czasie i w jaki sposób. Początkowo podawane są maleńkie ilości, ale mama powinna dążyć do jak najlepszej stymulacji laktacji, tak aby po 2 tygodniach odciągać ok. 600 ml na dobę. Oczywiście to dużo za dużo dla maleństwa, jednak gdy dziecko będzie większe, będzie potrzebowało więcej mleka – a wtedy, po 2-3 miesiącach od porodu, będzie już bardzo trudno zwiększyć produkcję mleka, choć oczywiście nie będzie to niemożliwe.

W przypadku wystąpienia problemów z laktacją zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który dokona rzetelnej oceny sytuacji i podpowie możliwe scenariusze rozwiązania problemu.