Jak długo karmić piersią?
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwsze pół roku życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach pediatra może zlecić wcześniejsze rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią, np. gdy 4- lub 5-miesięczny maluch rośnie zbyt wolno.
Według specjalistów karmienie piersią powinno być kontynuowane przynajmniej do końca pierwszego, a najlepiej do końca drugiego roku życia. Nie ma natomiast określonej maksymalnej granicy, kiedy należy odstawić dziecko od piersi.
Podsumowując, karmić piersią można tak długo, jak potrzebuje tego matka i dziecko, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety po 6 miesiącu życia.
Rozszerzenie diety niemowlaka zacznij od warzyw i owoców
Nie istnieje opracowana przez specjalistów kolejność wprowadzania produktów uzupełniających. Najważniejsze, aby były jak najmniej przetworzone. Podczas rozszerzania diety niemowlaka karmionego piersią należy unikać soli, cukru, miodu, soków, grzybów i oczywiście wszystkich twardych produktów, np. orzechów laskowych w całości.
Najlepiej zacząć od warzyw – dzięki temu od samego początku zaszczepisz w dziecku zdrowe nawyki. Ważne, aby warzywa były ugotowane i dokładnie zmiksowane lub przetarte. Kolejno po dwóch tygodniach od wprowadzenia warzyw, zacznij podawać owoce, jednocześnie nie rezygnując z tych pierwszych. Smak słodki jest często najszybciej akceptowalny, więc nie zrażaj się i nie zniechęcaj, jeśli dziecko nie polubi jakiegoś produktu od razu. Wielokrotne próby pozwalają dziecku oswoić się z nowym smakiem. Konsystencja podawanych produktów powinna być oczywiście uzależniona od wieku i możliwości przeżuwania dziecka.
Kolejno proponuj pozostałe produkty – nie ma wytycznych w jakiej kolejności, czy należy podać najpierw kaszę, ryż czy jajko. Nie zwlekaj z wprowadzeniem mięsa, które jest źródłem żelaza i ryb będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Co z glutenem i produktami alergizującymi?
Podczas rozszerzania diety dziecka warto wprowadzać nowe produkty pojedynczo. Dzięki temu zauważysz ewentualne reakcje alergiczne dziecka, takie jak wysypka i biegunka. Gluten i produkty powszechnie uważane za alergizujące wprowadzaj tak, jak inne produkty. Nie istnieją badania naukowe, które zalecają wprowadzanie ich do diety dziecka z opóźnieniem. Wyjątkiem jest mleko krowie – podawaj je dopiero po ukończeniu 1 roku życia.
O czym należy pamiętać?
Gdy rozszerzasz dietę niemowlaka karmionego piersią, zwróć uwagę przede wszystkim na jego możliwości oraz tzw. gotowość. Jeśli z zainteresowaniem obserwuje jedzących dorosłych lub wykazuje chęć skonsumowania czegoś z talerza rodzica – być może to już czas na wprowadzenie nowych produktów do menu malucha?
Pamiętaj, że początkowo dziecko będzie jedynie smakować nowe produkty. Trochę zje, ale więcej wypluje. Dlatego mówi się o rozszerzeniu diety, ponieważ w okresie niemowlęcym podstawą żywienia jest nadal mleko matki.