witamina K

11. Czy karmiąc piersią muszę dawać dziecku wit. K? MIT

Czy przy karmieniu piersią jest potrzebna dodatkowa witamina K dla noworodka? FAKT

Mleko mamy jest źródłem wszystkich składników pokarmowych niezbędnych dziecku przez pierwszych 6 miesięcy życia. Jednak nie zawiera witaminy K, która dla noworodka jest niezbędna, a jej niedobory skutkują ryzykiem wystąpienia krwawienia (VKBD).

Dziecko po urodzeniu może być narażone na powstawanie krwawienia – np. z niewygojonego jeszcze kikuta pępka, a także z błon śluzowych oraz z przewodu pokarmowego. Krwawienia mogą być spowodowane niedoborem witaminy K, która uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Dlatego zgodnie z zaleceniami ekspertów z zakresu neonatologii, niemowlakom tuż po urodzeniu podaje się witaminę K.

Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia i Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego powinna ona zostać podana:

• domięśniowo – urodzone w prawidłowym czasie niemowlęta otrzymują domięśniowo 1 mg witaminy K,

• lub doustnie – wówczas dawka wynosi 2 mg.

Zalecana jest droga domięśniowa, która zwiększa efektywność i wiarygodność podania . Dawka witaminy K dla wcześniaków, która powinna zostać zaaplikowana tuż po urodzeniu, jest dostosowywana do wagi dziecka i wynosi od 0,2 do 0,5 mg.

Czy witamina K dla noworodka jest również potrzebna na późniejszych etapach jego życia?

W przypadku domięśniowego podania witaminy K dziecku urodzonemu w terminie najczęściej nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji w późniejszym okresie. Jeżeli jednak niemowlę otrzymało tę substancję doustnie lub nadal występuje ryzyko deficytu, witamina K u noworodka powinna być podana ponownie. Zazwyczaj zaleca się podawanie 1 mg witaminy K doustnie (w postaci kropelek) raz na tydzień aż do ukończenia 3. miesiąca życia. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, sprawdź skład wybranej przez siebie formuły. Bardzo często jest ona już wzbogacona witaminą K.

Czy niewielkie krwawienie z okolicy pępka po jego odpadnięciu może świadczyć o niedoborze witaminy K?

Jeśli nastąpiło ono tuż po odpadnięciu kikuta pępowiny, zazwyczaj nie ma powodów do obaw – można się tego spodziewać. Jeżeli jednak krwawienie pojawia się zwłaszcza po 2. tygodniach po porodzie – nie należy go bagatelizować. Warto wówczas skonsultować się z pediatrą, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że może mieć to związek z deficytem witaminy K, a także z przedłużającą się żółtaczką. W takiej sytuacji najczęściej wykonuje się badania krwi (w tym oznaczenie bilirubiny całkowitej i związanej w surowicy oraz parametrów krzepnięcia) oraz w razie potrzeby, podaje się witaminę K dożylnie.

Takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Najczęściej dawka witaminy K podana tuż po urodzeniu skutecznie chroni przed VKBD.

1http://www.neonatologia.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=116:witamina-k-w-zapobieganiu-krwawiem-wynikajacych-z-jej-niedoboru-u-noworodkow&catid=8&Itemid=103