femaltiker-k-71362102-3.jpg

2. Nie wykarmię dziecka bo mam zbyt płaskie lub wklęsłe brodawki MIT

U większości kobiet brodawki sutkowe są lekko wystające, a w reakcji na dotyk lub zimno stają się bardziej widoczne. Niektóre kobiety mają brodawki płaskie lub wklęsłe i uważają, że to oznacza mało pokarmu w piersiach. To nieprawda, ale przy karmieniu piersią takie brodawki mogą stanowić problem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na jego rozwiązanie.


Co możesz zrobić w trakcie ciąży? 

Istnieje możliwość, że brodawki sutkowe dzięki zmianom hormonalnym w ciąży również ulegną przekształceniu i staną się bardziej wypukłe. Jeśli jednak tak się nie stanie…

Rozpocznij stymulację palcami

Kobieta mająca płaskie lub wklęsłe brodawki, już w trakcie ciąży może rozpocząć ich delikatną stymulację, poprzez lekkie masowanie dwoma palcami i wyciąganie w obu kierunkach: pionie i poziomie. Należy wykonywać takie zabiegi regularnie, ale nie za długo podczas jednej sesji.

Zaopatrz się w osłonki na sutki

Pomocne będą również tzw. osłonki formujące – silikonowe nakładki z otworem na sutek, które delikatnie uciskają brodawki i mają na celu ich wymodelowanie. Są niewidoczne i pozostają ukryte w miseczkach biustonosza. Należy stosować je zgodnie z wytycznymi, stopniowo wydłużając dzienny czas ich noszenia.

Jeżeli u kobiety występują jakiekolwiek problemy z szyjką macicy lub tendencje do przedwczesnych skurczów – stosowanie osłonek formujących należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Osłony formujące będą przydatne również po urodzeniu maluszka – można wkładać je na 30-60 minut przed karmieniem, aby wyciągnąć brodawkę.

Sposoby na wklęsłe lub płaskie brodawki po porodzie

Najważniejsze jest spokojne podejście do tematu i świadomość istnienia różnorodnych technik wspomagających podczas naturalnego karmienia piersią.

Od razu przystaw dziecko do piersi

Ssanie brodawki to najlepsza metoda jej formowania – pod wpływem ciśnienia wytwarzanego podczas ssania brodawka wyciąga się – dlatego ważne jest, aby przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej. Nie denerwuj się i nie zrażaj, jeśli maluch nie od razu uchwyci dobrze piersi. Aby mu to ułatwić, chwilę przed rozpoczęciem karmienia możesz delikatnie palcami wyciągnąć brodawkę. Należy pamiętać, że dziecko karmi się piersią, a nie brodawką sutkową – maluch musi chwycić całą brodawkę wraz z otoczką. Czubek jego nosa oraz broda powinny dotykać piersi.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Zawsze możesz poprosić położną lub doradcę laktacyjnego o wskazówki dotyczące naturalnego karmienia piersią - specjalista pomoże w przybraniu prawidłowej pozycji przy występowaniu płaskich lub wklęsłych brodawek. Istotne jest nauczenie dziecka, aby szeroko otwierało buzię – jego usta i dziąsła powinny ominąć sutek i zamknąć się na otoczce piersi. Początkowo może nie być to proste, ale każda próba odnalezienia najwłaściwszej pozycji do karmienia przybliży możliwość prawidłowego karmienia piersią.

Zastosuj zimny okład

Przed samym karmieniem możesz również na krótką chwilę przyłożyć do piersi owinięte szmatką kostki lodu lub chłodny kompres w celu usztywnienia i lepszego uformowania brodawki.

Sięgnij po laktator

Zwłaszcza w pierwszych dniach życia dziecka, gdy jeszcze nie nauczyło się prawidłowego chwytania piersi, pomocny może okazać się laktator. Odciągnij za jego pomocą odrobinę pokarmu – urządzenie wyciągnie płaską lub wklęsłą brodawkę – i jak najszybciej przystaw dziecko do piersi.

Najważniejsza rada – bądź cierpliwa 

Mleko matki jest dla dziecka największym dobrodziejstwem. Każda mama musi na początku nauczyć się prawidłowego karmienia dziecka piersią. Przy występowaniu płaskich lub wklęsłych brodawek nie jest ono niewykonalne – może okazać się po prostu trudniejsze. Dlatego nie zrażaj się i bądź cierpliwa, jeśli dziecko ma problem z uchwyceniem piersi. Ono też musi nauczyć się szerokiego otwierania buzi i prawidłowego zaciśnięcia ust na otoczce piersi. Regularne przykładanie do piersi i karmienie lub odciąganie pokarmu, może wpłynąć na zmianę kształtu brodawki i jej wyciągnięcie.