Jak pobudzić laktację? Fakty i mity

Fakty i mity na temat laktacji

Karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla mamy, jak i dziecka. Niestety wiele kobiet rezygnuje z przystawiania malucha do piersi z powodu niewystarczającej produkcji naturalnego pokarmu. Zastanawiasz się, co pobudza laktację? Poznaj najczęściej powtarzane mity i sprawdź, jak skutecznie rozkręcić produkcję mleka.

Chociaż karmienie piersią jest wpisane w fizjologię kobiecego organizmu, nie zawsze przychodzi łatwo. W podtrzymaniu decyzji o podawaniu niemowlęciu naturalnego pokarmu wcale nie pomagają istniejące mity. Warto zatem podpierać się sprawdzonymi informacjami.

1. Prawidłowe przystawianie do piersi nie ma wpływu na laktację

Mit. Prawidłowa technika karmienia ma znaczenie w kwestii produkcji mleka. Tylko poprawne przystawienie malucha do piersi pozwala na efektywne ssanie, które stymuluje wytwarzanie pokarmu. Znaczenie ma przede wszystkim odpowiedni chwyt brodawki przez niemowlę. Swoimi ustami musi objąć większą część otoczki, zaś dolna warga powinna być wywinięta na zewnątrz.

2. Nocne karmienie nie jest koniecznością

Mit. Jeśli masz problem z dostateczną produkcją mleka, karmienie w nocy może pomóc. Dlaczego? Przystawianie malucha do piersi pomaga rozkręcić laktację – mówi się, że między 3:00 a 4:00 dochodzi do wzmożonej produkcji prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za produkcję pokarmu).

Warto mieć świadomość, że karmienie nocne ma większe znaczenie w pierwszych tygodniach życia malucha. Wtedy bowiem produkcja mleka dostosowuje się do indywidualnych potrzeb dziecka.

3. Picie wody ponad zapotrzebowania poprawia laktację

Mit. Kobietom karmiącym piersią zaleca się picie sporej ilości wody, bo ma to rzekomo zwiększyć produkcję mleka. Tymczasem badania naukowe przeprowadzone w 1992 roku wykazały brak większego związku między dostarczaniem płynów ponad zapotrzebowanie a zwiększeniem ilości produkowanego pokarmu .

Co ważne! Wypijanie bardzo dużej ilości wody może być toksyczne dla organizmu. Dlatego należy trzymać się rekomendowanych ilości – zgodnie z zapotrzebowaniem kobiet karmiących piersią.

Co pobudza laktację – poznaj skuteczne sposoby

Zmagasz się z kryzysem laktacyjnym lub po prostu chcesz zwiększyć ilość produkowanego pokarmu? Poniżej znajdziesz skuteczne sposoby, które pozwolą na pobudzenie laktacji.

• Wsparcie produktów ze słodem jęczmiennym

Chociaż zwiększona podaż płynów nie zwiększa ilości produkowanego pokarmu, warto sięgnąć po produkty zawierające słód jęczmienny, np. femaltiker® Plus. Badanie kliniczne wykazało, że składniki formuły femaltiker pomogły zwiększyć produkcję mleka aż o 43% w porównaniu do grupy stosującej placebo .

• Prawidłowe odżywianie i nawodnienie

Nie istnieje żadna specjalna dieta, która pomaga pobudzić laktację. Wystarczy, że będziesz się racjonalnie odżywiać i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów – zgodnie z zapotrzebowaniem. To – w połączeniu z częstym przystawianiem malucha do piersi – powinno wspomóc produkcję mleka.

Warto mieć świadomość, że odwodnienie oraz niedożywienie mogą skutkować zmniejszoną ilością naturalnego pokarmu.

Pamiętaj! Jeśli zmagasz się z kryzysem laktacyjnym, możesz skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Ekspert rozpozna przyczynę problemu i doradzi stosowne rozwiązania.

 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2235228/3.   https://femaltiker.pl/femaltiker-plus/femaltiker-plus/badanie-kliniczne