Będę mamą czworaczków! Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży mnogiej
Bycie mamą to praca na pełen etat. Tu nie ma zwolnień, urlopów czy niedyspozycji. Jednak, kiedy robiłaś test ciążowy, nie spodziewałaś się, że w Twoim łonie rozwija się nie jeden, a cztery płody. To prawdziwe wyzwanie i po porodzie na pewno będziesz potrzebować pomocy najbliższych do opieki nad dziećmi. Jesteś pełna obaw o to, jak będą przebiegać ciąża i poród? Sprawdź odpowiedzi na te i inne pytania.
Ciąża to wyjątkowy stan, w którym kobieta potrzebuje specjalistycznej opieki. Zwłaszcza, jeśli w macicy rozwijają się aż cztery płody. Dowiedz się więcej o tej szczególnej sytuacji.
Od kiedy wiadomo, że ciąża jest mnoga?
Zrobiłaś test ciążowy i wyszedł pozytywny? Przed 10. tygodniem musisz pójść na wizytę do ginekologa, który potwierdzi Twój stan i zleci potrzebne badania, w tym USG. Podczas ultrasonografii lekarz oceni liczbę pęcherzyków ciążowych, kosmówek i owodni w macicy, czynność ich serca, parametry biometryczne i budowę anatomiczną . To wtedy usłyszysz radosną nowinę o tym, że pod Twoim sercem rozwijają się cztery płody. Za kilka tygodni z pewnością sama to odczujesz, kiedy maleństwa zaczną się poruszać i kopać.
Czy ciąża mnoga musi oznaczać większe ryzyko dla matki i dzieci?
Ciąża czworacza, tak jak każda ciąża mnoga, to stan podwyższonego ryzyka. Wynika to z możliwości wystąpienia:
● powikłań typowych dla ciąż mnogich –m.in. TTTS, czyli zespołu przetoczenia krwi między płodami, TRAP, tj. zespołu odwróconego przepływu tętniczego między płodami oraz TAPS, czyli sekwencja anemia-policytemia,
● hipertrofii płodów,
● porodu przedwczesnego lub poronienia,
● u matki: stanu przedrzucawkowego, cukrzycy czy cholestazy ciążowej,
● obumarcia jednego płodu lub zespołu znikającego płodu,
● wad płodów .
Czworaczki rodzą się także z o wiele mniejszą wagą niż dzieci z pojedynczych ciąż, które przyszły na świat w tym samym terminie.
Jak wygląda poród czworaczków?
Ciąże bliźniacze mogą zakończyć się porodem naturalnym lub cięciem cesarskim. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników ciąża o większej krotności niż 2, w tym czworacza, to bezwzględne wskazanie do wykonania cięcia cesarskiego.
Taka decyzja wynika z troski o zdrowie oraz życie zarówno matki, jak i jej dzieci. Lekarze dokładają wszelkich starań, aby ciąża mnoga trwała jak najdłużej, jednak wszystko zależy od samopoczucia kobiety i stanu płodów. Czworaczki najczęściej rodzą się w 30. tygodniu ciąży . Z uwagi na wcześniactwo i małą wagę dzieci po porodzie muszą otrzymać specjalistyczną pomoc.
Ciekawostki na temat ciąży czworaczej
Zastanawiasz się, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę czworaczą? Według polskiego patologa Dionizego Hellina czworaczki przychodzą na świat raz na 614 125 porodów. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem matki i stosowaniem metod wspomagania rozrodu .
Predyspozycje do ciąży mnogiej są dziedziczne tylko ze strony genów żeńskich przekazywanych przez matkę dziecku . Ostatni raz w Polsce czworaczki urodziły się w Bydgoszczy w marcu 2020. Dwa lata wcześniej czworacza ciąża została rozwiązana w Opolu.
1. https://www.rodzicpoludzku.pl/Ciaza/Badania-USG-w-czasie-ciazy.html
2. http://www.czytelniamedyczna.pl/5669,opieka-nad-pacjentk-w-cizy-wielopodowej.html
3. http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2016/07/pnm_2016_475-482.pdf
4. https://everethnews.pl/newsy/60-proc-blizniat-rodzi-sie-przedwczesnie-jaka-jest-tego-przyczyna-wywiad-cz-2/
5. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/75208,ciaza-blizniacza-dwujajowa