shutterstock-529087087.jpg

Ciąża czworacza: od kiedy wiadomo, że ciąża jest mnoga?

Kiedy lekarz potwierdzi, że ciąża jest mnoga? Czy ciąża czworacza to ciąża wyższego ryzyka? Dowiedz się, jak może wyglądać poród przy ciąży mnogiej.

Będę mamą czworaczków! Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży mnogiej

Bycie mamą to praca na pełen etat. Tu nie ma zwolnień, urlopów czy niedyspozycji. Jednak, kiedy robiłaś test ciążowy, nie spodziewałaś się, że w Twoim łonie rozwija się nie jeden, a cztery płody. To prawdziwe wyzwanie i po porodzie na pewno będziesz potrzebować pomocy najbliższych do opieki nad dziećmi. Jesteś pełna obaw o to, jak będą przebiegać ciąża i poród? Sprawdź odpowiedzi na te i inne pytania.

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym kobieta potrzebuje specjalistycznej opieki. Zwłaszcza, jeśli w macicy rozwijają się aż cztery płody. Dowiedz się więcej o tej szczególnej sytuacji.

Od kiedy wiadomo, że ciąża jest mnoga?

Zrobiłaś test ciążowy i wyszedł pozytywny? Przed 10. tygodniem musisz pójść na wizytę do ginekologa, który potwierdzi Twój stan i zleci potrzebne badania, w tym USG. Podczas ultrasonografii lekarz oceni liczbę pęcherzyków ciążowych, kosmówek i owodni w macicy, czynność ich serca, parametry biometryczne i budowę anatomiczną . To wtedy usłyszysz radosną nowinę o tym, że pod Twoim sercem rozwijają się cztery płody. Za kilka tygodni z pewnością sama to odczujesz, kiedy maleństwa zaczną się poruszać i kopać.

Czy ciąża mnoga musi oznaczać większe ryzyko dla matki i dzieci?

Ciąża czworacza, tak jak każda ciąża mnoga, to stan podwyższonego ryzyka. Wynika to z możliwości wystąpienia:

● powikłań typowych dla ciąż mnogich –m.in. TTTS, czyli zespołu przetoczenia krwi między płodami, TRAP, tj. zespołu odwróconego przepływu tętniczego między płodami oraz TAPS, czyli sekwencja anemia-policytemia,

● hipertrofii płodów,

● porodu przedwczesnego lub poronienia,

● u matki: stanu przedrzucawkowego, cukrzycy czy cholestazy ciążowej,

● obumarcia jednego płodu lub zespołu znikającego płodu,

● wad płodów .

Czworaczki rodzą się także z o wiele mniejszą wagą niż dzieci z pojedynczych ciąż, które przyszły na świat w tym samym terminie.

Jak wygląda poród czworaczków?

Ciąże bliźniacze mogą zakończyć się porodem naturalnym lub cięciem cesarskim. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników ciąża o większej krotności niż 2, w tym czworacza, to bezwzględne wskazanie do wykonania cięcia cesarskiego.

Taka decyzja wynika z troski o zdrowie oraz życie zarówno matki, jak i jej dzieci. Lekarze dokładają wszelkich starań, aby ciąża mnoga trwała jak najdłużej, jednak wszystko zależy od samopoczucia kobiety i stanu płodów. Czworaczki najczęściej rodzą się w 30. tygodniu ciąży . Z uwagi na wcześniactwo i małą wagę dzieci po porodzie muszą otrzymać specjalistyczną pomoc.

Ciekawostki na temat ciąży czworaczej

Zastanawiasz się, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę czworaczą? Według polskiego patologa Dionizego Hellina czworaczki przychodzą na świat raz na 614 125 porodów. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem matki i stosowaniem metod wspomagania rozrodu .

Predyspozycje do ciąży mnogiej są dziedziczne tylko ze strony genów żeńskich przekazywanych przez matkę dziecku . Ostatni raz w Polsce czworaczki urodziły się w Bydgoszczy w marcu 2020. Dwa lata wcześniej czworacza ciąża została rozwiązana w Opolu.


  1. https://www.rodzicpoludzku.pl/Ciaza/Badania-USG-w-czasie-ciazy.html

  2. http://www.czytelniamedyczna.pl/5669,opieka-nad-pacjentk-w-cizy-wielopodowej.html

  3. http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2016/07/pnm_2016_475-482.pdf

  4. https://everethnews.pl/newsy/60-proc-blizniat-rodzi-sie-przedwczesnie-jaka-jest-tego-przyczyna-wywiad-cz-2/

  5. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/75208,ciaza-blizniacza-dwujajowa