shutterstock-1567509190-2.jpg

Dieta karmiącej piersią mamy. O czym trzeba pamiętać?

Dieta karmiącej piersią mamy – czego nie może w niej zabraknąć?

Okres karmienia piersią nie jest dobrym momentem na odchudzanie, dlatego stosowanie restrykcyjnych diet nie wchodzi w grę. Musisz się zdrowo odżywiać – po to, aby zapewnić swojemu dziecku dostęp do wielu cennych składników odżywczych. Sprawdź, jakich produktów nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie.

Czy wiesz, że zasady diety mamy karmiącej piersią zmieniły się na przestrzeni lat? Jeśli przed ciążą odżywiałaś się zdrowo, najprawdopodobniej nie będziesz musiała nic zmieniać lub wprowadzane modyfikacje będą nieznaczne. Najważniejsze jest, aby posiłki przygotowywać w oparciu o produkty stanowiące źródło białek, tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych i witamin.

Dieta matki karmiącej – najważniejsze elementy

Zastanawiasz się, jak komponować posiłki dostarczające niezbędne składniki odżywcze? Przede wszystkim musisz postawić na różnorodność. Spożywaj zatem:

• warzywa i owoce – będące źródłem błonnika, witamin i minerałów,

• produkty pełnoziarniste – to źródło węglowodanów złożonych,

• drób, jajka, rośliny strączkowe, chudą wołowinę – to źródło białka,

• oliwę z oliwek, orzechy, tłuste ryby (łosoś, makrela) – to źródło cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dieta matki karmiącej powinna być także bogata w:

• żelazo, którego źródłem są m.in. szpinak, brokuły, śliwki, fasola biała, ryby, chude mięso wołowe,

• wapń, który dostarczają m.in. mleko i jego przetwory.

Nie musisz przy tym spożywać dań gotowanych. Przyrządzanie na parze czy pieczenie także jest dozwolone. Unikaj natomiast smażenia – szczególnie na głębokim tłuszczu.

Suplementacja – czy to konieczne?

Chociaż większość witamin i składników mineralnych dostarczysz organizmowi wraz z pożywieniem, w wielu przypadkach zachodzi konieczność suplementacji. Mowa głównie o składnikach o tzw. potencjale epigenetycznym, do których zalicza się: cholinę, witaminę B6, witaminę B12 i DHA. Przenikają one do mleka kobiecego, pomagając w poprawie jego jakości oraz wartości odżywczych. Źródłem tych składników jest np. femaltiker plus – żywność specjalnego przeznaczenia medycznego – wspierający produkcję mleka.

W okresie karmienia piersią ważna jest także suplementacja witaminy D. Zgodnie z rekomendacjami, kobiety karmiące powinny przyjmować 2000 IU tego składnika.

Dieta eliminacyjna – czy to konieczność?

Dieta matki karmiącej nie powinna być dietą eliminacyjną – o ile nie istnieją ku temu powodu. Nie ma potrzeby wykluczyć z codziennego jadłospisu żadnych produktów spożywczych, jeśli niemowlę nie wykazuje oznak nietolerancji np. glutenu, białka krowiego.

Jeśli jednak istnieje podejrzenie, że niektóre składniki diety mogą szkodzić maluchowi, decyzję o wprowadzeniu diety eliminacyjnej należy skonsultować z lekarzem. I to właśnie pod okiem pediatry taka dieta powinna być prowadzona.

Pamiętaj! Ilość spożywanych posiłków nie wpływa na ilość i jakość produkowanego mleka. Warto jednak postawić na zdrową dietę – po to, aby zapewnić maluchowi stały dopływ cennych składników odżywczych wspomagających prawidłowy rozwój.