adobestock-246344839.jpeg

Naleśniki z owocowym twarogiem

Składniki:

Ciasto naleśnikowe (8 sztuk):

• 2 jajka

• 1,5-2 szklanki mleka krowiego lub napoju roślinnego (najlepiej wzbogacanego wapniem)

• 1 szklanka mąki

• 1 łyżka oleju rzepakowego

Owocowy twaróg:

• Kostka sera białego półtłustego (250g)

• 2 łyżki jogurtu naturalnego

• 1 nektarynka

• Szklanka malin lub borówek

• 3-4 śliwki (możesz użyć też innych sezonowych owoców)

Przygotowanie:

W misce porządnie wymieszaj wszystkie składniki ciasta naleśnikowego: mleko rozbij z jajkami, dodaj olej. Mąkę dosypuj po trochu, mieszając cały czas, najlepiej rózgą lub mikserem. Jeśli ciasto jest bardzo gęste, dodaj więcej mleka (lub trochę wody).

Smaż na dobrze rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu: postaw patelnię na palniku (średni ogień lub moc), pierwszego naleśnika wylej na rozgrzaną patelnię i zostaw na 2 minuty, aż się dobrze zetnie z jednej strony. Dopiero wtedy obróć. Smaż jeszcze 1-2 minuty.

Gotowe naleśniki układaj na talerzu jeden na drugim. Dzięki temu będą miękkie, nawet gdy smażysz je bez dodawania tłuszczu na patelnię.

Twaróg wrzuć do miski i rozgnieć widelcem. Dodaj jogurt i dokładnie wszystko razem wymieszaj. Umyj owoce i drobno posiekaj. Maliny, borówki i inne miękkie owoce możesz rozgnieść widelcem. Dodaj owoce do twarogu i wszystko dokładnie wymieszaj.

Nałóż twarożek na naleśniki i zwiń w rulonik, pakiecik lub na cztery (jak lubicie).

Jeśli chcesz podać danie niemowlakowi, to możesz pokroić zwiniętego w rulonik naleśnika na mniejsze kawałki i podać je do samodzielnego jedzenia. Jeśli Twoje dziecko jest dopiero na początku rozszerzania diety to możesz podać mu twarożek oddzielnie łyżeczką (dodaj nieco więcej jogurtu żeby konsystencja była trochę rzadsza jeśli widzisz, że maluch ma problem ze zjedzeniem gęstego twarogu).

Smażone bez tłuszczu naleśniki (podobnie jak placuszki i podobne posiłki) możesz podawać nawet niemowlakowi. Pamiętaj jednak o tym, że takie danie ma wiele składników, więc nie podawaj go na samym początku rozszerzania diety. Zacznij od wprowadzenia np. miękkich owoców, naturalnego jogurtu, twarogu z jogurtem i owocami, a dopiero później kawałka naleśnika. Brzuch dziecka może potrzebować czasu żeby nauczyć się trawienia nowych pokarmów.

Koniecznie podaj dodatkowo świeże owoce np. na talerzyku lub w miseczce. Dzieci powinny widzieć nowe produkty i mieć okazję ich próbować w oryginalnej wersji, a nie tylko ukryte w daniach. Dzięki temu łatwiej jest im oswajać się z nowymi produktami, odkrywać jedzenie i uczyć się samodzielnego jedzenia.