rozwój umysłowy niemowląt

Oligosacharyd z mleka ludzkiego wspiera rozwój umysłowy niemowląt

Układ nerwowy płodu ulega najszybszemu rozwojowi w okresie III trymestru ciąży oraz w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. W tym okresie zaleca się, aby jedynym pokarmem niemowlęcia był pokarm matki, bogaty w wiele aktywnych biologicznie czynników, które mogą determinować prawidłowy rozwój sieci neuronalnej mózgu. Jedną z mniej poznanych grup składników odżywczych właściwych tylko dla ludzkiego mleka są niestawialne oligosacharydy ludzkiego mleka (HMO). Do tej pory wyizolowano ponad 150 związków wchodzących w skład HMO.

Rozwój mózgu dziecka

Nowe badanie z udziałem 50 par matka – dziecko, wykazało, że szczególnie jeden z poznanych HMO może mieć programujące działanie na rozwój mózgu dziecka. Chodzi o 2’-fukozylolaktozę (2’-FL), która może wpływać korzystnie na uwagę, zdolności poznawcze i pamięć.

Zawartość 2’-FL w mleku określano po 1 i 6 miesiącach karmienia piersią a wyniki skorelowano z wynikami testu poznawczego i rozwoju umysłowego dziecka w wieku 2 lat.

Otrzymane wyniki wykazały, że wyniki testu poznawczego były uzależniony od ilości karmień na dobę oraz oznaczonej 2’-fukozylolaktozy podczas 1 miesiąca życia dziecka. Korelacja ta była niewielka w przypadku wyników oznaczeń dla mleka po 6 miesiącach karmienia. Oznacza to, że szczególnie istotnie jest wyłączne karmienie piersią na początkowym etapie życia dziecka, gdzie składniki zawarte w mleku, szczególnie 2’-FL, mogą w pewnym stopniu niwelować negatywne skutki niedoborów powstałych w okresie życia płodowego, a przez to mieć długoterminowy wpływ na zdrowie dziecka.

Otrzymane rezultaty wskazują na programujący potencjał składnika mleka związany ze wsparciem prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Oligosacharydy ludzkiego mleka są składnikami, które służą jako pożywka dla bakterii bytujących w jelicie. Zatem 2’-FL może działać jako czynnik limitujący zaburzenia mikrobioty jelita skutkujące stanem zapalnym i zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego. Oligosacharyd ten może także stanowić źródło metabolitów służących jako budulec dla wytwarzania sieci neuronalnej w mózgu.

Źródła:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0228323

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200212150143.htm?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily%2Fhealth_medicine%2Fbreastfeeding+%28Breastfeeding+News+--+ScienceDaily%29

2’-FL – 2’-fukozylolaktoz