Czy słód jęczmienny to składnik piwa, który działa prolaktacyjnie?

Istnieje wiele sposobów na pobudzenie laktacji, wśród których wymienia się np. słód jęczmienny. Między innymi z tego powodu, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zalecano kobietom picie piwa. Skąd jednak wiadomo, że to nie alkohol lub inne składniki tego „złocistego” napoju odpowiadają za prolaktacyjne działanie? 

Słód jęczmienny jest jednym z ważniejszych surowców wykorzystywanych w przemyśle piwowarskim. Podobnie jak chmiel, stanowi składnik piwa. To on odpowiada za charakterystyczny posmak i delikatną słodycz. Okazuje się jednak, że ma jeszcze inne walory.

Alkohol czy słód jęczmienny na pobudzenie laktacji?

W latach 80. przeprowadzono eksperyment, podczas którego kobietom karmiącym piersią podawano:

• piwo z zawartością alkoholu wynoszącą 6%,

• wodę gazowaną,

• wodę z dodatkiem etanolu.

Badania wykazały, że do pobudzenia stężenia hormonu odpowiadającego za laktację doszło wyłącznie w grupie kobiet spożywających piwo. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że podobnego efektu nie uzyskano w pozostałych grupach, wysnuto wniosek, że to nie alkohol odpowiadał za pobudzenie laktacji, lecz słód jęczmienny.

Potwierdziły to również inne eksperymenty medyczne, w których naukowcy zdecydowali się na wydzielenie składników piwa, które rozpuszczają się w wodzie i odpowiadają za pobudzenie laktacji. Okazało się, że nie jest to alkohol, salsolinol, chmiel ani woda, ale polisacharydy słodu jęczmiennego. Z badań wynika zatem, że aby pobudzić laktację, warto przyjmować nie piwo czy też inny alkohol, ale preparat na bazie słodu jęczmiennego.

Jak słód jęczmienny pobudza laktację?

Za prolaktacyjne działanie słodu jęczmiennego odpowiada beta glukan. Jest to substancja należąca do grupy polisacharydów, która przyczynia się do zwiększenia produkcji prolaktyny – hormonu wpływającego bezpośrednio na produkcję mleka. Potwierdzają to badania przeprowadzane in-vitro oraz na modelu zwierzęcym.

Warto jednak mieć świadomość, że tylko systematyczne spożywanie specjalnych produktów ze słodem jęczmiennym pomaga stymulować laktację. Doraźne przyjmowanie może nie dać tak dobrych rezultatów. Dlatego Femaltiker zaleca się stosować 1-2 razy dziennie. Nie należy go jednak traktować jako zamiennika dobrze zbilansowanej diety.

Pamiętaj o prawidłowej technice karmienia

Chociaż słód jęczmienny faktycznie pomaga pobudzić laktację, nie jest to czynnik determinujący produkcję naturalnego pokarmu. Istotną rolę odgrywa między innymi prawidłowa technika karmienia. Jeśli niemowlę chwyci tylko brodawkę, proces ssania będzie płytki. Dlatego trzeba zadbać o prawidłowy sposób przystawiania do piersi, tzn.:

• chwycenie nie tylko brodawki, ale większej części otoczki,

• rozchylenie warg na zewnątrz.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek i jednocześnie sięgniesz po specjalne preparaty na bazie słodu jęczmiennego, laktacja będzie działała na najwyższych obrotach.