Dietetyczne sposoby na rozkręcenie laktacji

Jeśli karmisz piersią lub przygotowujesz się do tego etapu, z pewnością słyszałaś o piciu bawarki, piwa karmelowego czy innych napojów na wzmocnienie laktacji. Czy te sposoby rzeczywiście działają i pobudzają produkcję mleka mamy? Odpowiadamy razem z naszą dietetyczną ekspertką od diety mamy i dziecka, Małgorzatą Jackowską. Poznaj fakty poparte badaniami i posiłkuj się rzetelną wiedzą ze sprawdzonego źródła, podejmując decyzję o żywieniu swojego maluszka.

Czy są jakieś naturalne związane z dietą sposoby na pobudzenie laktacji?

Krążą historie o takich sposobach, jak picie bawarki, ziół różnego rodzaju, herbatek laktacyjnych, piwa karmelowego lub słodu jęczmiennego w postaci syropu lub w proszku.

Większość tych domowych sposobów działa na podstawie efektu placebo. Większość napojów nie ma udowodnionego naukowo działania, zwiększającego produkcję mleka. Ale musimy pamiętać o tym, że produkcja mleka jest kierowana hormonalnie. Hormony stresu mogą utrudniać produkcję i wypływ pokarmu, jeśli więc zioła lub inne napoje pomagają Ci się zrelaksować i dają poczucie, że dzięki nim laktacja będzie działać lepiej (a jednocześnie nie są przeciwwskazane w czasie karmienia piersią), to w rezultacie faktycznie mogą pomóc w skutecznym karmieniu piersią.

Musisz jednak pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania laktacji potrzebne jest przede wszystkim skuteczne pobieranie mleka przez dziecko (lub skuteczne odciąganie laktatorem, jeśli karmienie bezpośrednio z piersi jest niemożliwe).

Jak wygląda sprawa ze słodem jęczmiennym?

Czy rzeczywiście działa na laktację? W jaki sposób?

Słód jęczmienny zawiera beta-glukany oraz cukry złożone (polisacharydy), które mogą wpływać stymulująco na produkcję prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka w piersiach. Dzięki temu może wspierać laktację i jest stosowany w preparatach, których celem jest właśnie takie działanie. Ale ważne jest to, żeby oprócz stosowania słodu zadbać również o odpowiednią stymulację produkcji mleka – częste i prawidłowe przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie mleka. Nawet najlepszy preparat nie sprawi, że laktacja będzie działać dobrze, jeśli piersi mamy nie są regularnie opróżniane i stymulowane.

Czy picie słodu jęczmiennego używanego w przemyśle spożywczym, np. syropu, ma jakieś skutki uboczne?

Słód jęczmienny jest źródłem dodatkowego cukru w diecie. Zbyt duża ilość takiego dodatkowego cukru w diecie (ze słodu, miodu, cukru, syropów, soków owocowych) wiąże się z wyższym ryzykiem nadwagi i otyłości oraz chorób dietozależnych. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby w codziennej diecie ilość dodanego do diety cukru stanowiła nie więcej niż 10% kaloryczności jadłospisu.

A co z wodą – czy picie jej w dużej ilości rzeczywiście powoduje, że mleka w piersiach jest więcej?

Jeśli mama jest bardzo mocno odwodniona, to może to wpłynąć na zmniejszenie produkcji mleka, powodować osłabienie organizmu matki i wpłynąć negatywnie na wypływ mleka. Ale to ekstremalna sytuacja. Jeśli dbasz o regularne picie w ciągu dnia, to chwilowy niedobór picia nie spowoduje, że przestaniesz produkować mleko w ilości potrzebnej Twojemu dziecku. Nie jest prawdą, że im więcej pijesz, tym więcej mleka produkujesz. Ilość produkowanego przez piersi mleka wynika z ilości mleka wypijanego przez dziecko i skuteczności karmienia (wystarczająco częste przystawianie dziecka do piersi, karmienie według potrzeb mamy i dziecka, wygodna pozycja dla obojga).

Czy sposób odżywiania się mamy kp ma wpływ na laktację?

Tylko niektóre składniki z posiłków mamy mogą wpływać na skład jej mleka, a ilość mleka może zmniejszyć się tylko w przypadku silnego niedożywienia. Więcej o wpływie diety mamy na skład mleka możesz przeczytać tutaj: https://femaltiker.pl/dieta-mamy-karmiacej/dieta-mamy-karmiacej-piersia-w-praktyce-1 i https://femaltiker.pl/dieta-mamy-karmiacej/dietetyczne-wytyczne-dla-mamy-karmiacej-piersia

Mamy nadzieję, że nieco pomogliśmy. Pamiętaj, że na zwiększenie laktacji wpływa sporo rzeczy, ale najważniejsze to częste przystawianie dziecka do piersi, odpowiednia technika karmienia, zdrowa dieta i na tyle, ile to możliwe u mamy – ograniczenie stresu. To wszystko w połączeniu z odpowiednim, sprawdzonym produktem pobudzającym laktację z pewnością sprawi, że mleka w piersiach nie zabraknie bardzo długo!

Więcej informacji o diecie mamy karmiącej piersią znajdziesz także na naszym profilu instagramowym

i facebookowym, gdzie znajdziesz m.in. wiele dietetycznych live’ów.

A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące diety laktacyjnej, rozszerzania diety dziecka, czy inne tematy związane z laktacją, chodzą Ci po głowie, to koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opracowanie merytoryczne – Małgorzata Jackowska, specjalistka żywienia człowieka i dietetyki, zajmująca się tematyką żywienia niemowląt, małych dzieci. Autorka bloga www.malgorzatajackowska.com