matka z dzieckiem

Badania i rekomendacje

shutterstock-285702962-4.jpg

Składniki szczepionki przeciw SARS-CoV -2 nie przechodzą do mleka mamy

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, kobiety karmiące piersią nie powinny rezygnować ze szczepienia przeciw SARS-CoV-2. Akademia Medycyny Laktacji wskazuje, że istnieje bardzo niewielkie ryzyko przenikania nanocząsteczek, czy też mRNA poc...
zawartość mleka kobiecego

Odżywianie ma wpływ na zawartość ważnych składników mleka kobiecego

Badanie wykonane przez naukowców ze Szkoły Medycznej Baylor wskazało na to, że zmiana kompozycji diety kobiety karmiącej już zaledwie po kilku dniach znacząco wpływa na skład jej mleka; w szczególności na skład oligosacharydów ludzkiego mleka (HMO). HMO stanowią pożywkę dla dobroczynnych bakterii z rodzaju Bifidobacterium znajdujących się w znacznych ilościach w jelitach karmionego piersią niemowlęcia, są one także odpowiedzialne na procesy związane z dojrzewaniem układu pokarmowego czy odpornościowego dziecka.   

KARMIENIE PIERSIĄ Vs. COVID-19

KARMIENIE PIERSIĄ Vs. COVID-19

Nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatryczne dotyczące postępowanie z niemowlętami urodzonymi przez matki z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19.

Karmienie piersią może uchronić przed przedwczesną menopauzą

Badanie dużej kohorty kobiet w okresie przed menopauzą wykazało, że ilość ciąż a także długość trwania wyłącznego karmienia piersią wpływa na redukcję wystąpienia przedwczesnej menopauzy.


femaltiker-k-238702936.jpg

Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji

Aktualne wytyczne żywieniowe dla matek karmiących piersią mówią, że właściwa, urozmaicona dieta przy karmieniu piersią jest szczególnie ważna w przypadku ciąży mnogiej, porodu przedwczesnego, stanu po cięciu cesarskim, kryzysu laktacyjnego czy ryzyka alergii. Część opracowania jest poświęcona środkom mlekopędnym (galaktogogom), które nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem i bez właściwej porady laktacyjnej. Przegląd dostępnej wiedzy naukowej wskazuje, że słód jęczmienny to skuteczny, naturalny i bezpieczny środek na problemy z laktacją.