matka z dzieckiem

Fakty i mity o karmieniu piersią

Jak pobudzić laktację? Fakty i mity

Fakty i mity na temat laktacji Karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla mamy, jak i dziecka. Niestety wiele kobiet rezygnuje z przystawiania malucha do piersi z powodu niewystarc...
femaltiker-k-118667500-2.jpg

1. Nie mogę wykarmić dziecka bo mam za mało pokarmu MIT

Ilość wytwarzanego pokarmu w piersiach jest ściśle związana z potrzebami dziecka. Im maluch częściej i dłużej ssie pierś, tym więcej wytwarza się pokarmu. Niedoświadczone mamy, w trosce o zdrowie malucha, często zadają sobie pytanie: czy mam wystarczającą ilość mleka, aby nakarmić moje dziecko?

femaltiker-k-71362102-3.jpg

2. Nie wykarmię dziecka bo mam zbyt płaskie lub wklęsłe brodawki MIT

U większości kobiet brodawki sutkowe są lekko wystające, a w reakcji na dotyk lub zimno stają się bardziej widoczne. Niektóre kobiety mają brodawki płaskie lub wklęsłe i uważają, że to oznacza mało pokarmu w piersiach. To nieprawda, ale przy karmieniu piersią takie brodawki mogą stanowić problem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na jego rozwiązanie.

femaltiker-k-1035613750-2.jpg

3.Dieta podczas karmienia piersią: czy musi być ograniczona? MIT

W stereotypowym myśleniu utarło się, że dieta podczas karmienia piersią musi być ograniczona. Podobno przy niewłaściwym odżywianiu się matki, dziecko może być narażone na kolki, alergie i inne problemy zdrowotne. Zobacz, dlaczego to mit.

Okres ciąży i karmienia to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Już w oczekiwaniu na przyjście na świat maluszka często możesz usłyszeć, że powinnaś jeść „za dwoje”. Nie jest to do końca prawdą – dziś częściej mówi się o jedzeniu „dla dwojga” – a więc z myślą o zdrowym rozwoju dziecka, ale… bez przejadania się, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Za to w okresie laktacji możesz usłyszeć, że skoro karmisz, powinnaś unikać np. smażonych potraw, produktów mlecznych lub ciężkostrawnych. Jednak jak potwierdzają eksperci, nie istnieje coś takiego jak specjalna dieta podczas karmienia piersią. W tym okresie podobnie jak przez całe życie, powinnaś po prostu przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

nabiał

4.Jeśli będę jadła nabiał moje dziecko będzie miało skazę białkową MIT

Jednym z wszechobecnych mitów jest przekonanie, że przyczyna skazy białkowej leży w spożywaniu produktów pochodzenia mlecznego przez matki karmiące piersią. Młode mamy słysząc opinie o konieczności odstawienia różnych pokarmów, zaczynają wystrzegać się niektórych grup produktów żywnościowych. Trzeba mieć jednak świadomość, że podczas laktacji wzrasta zapotrzebowanie organizmu kobiety na składniki odżywcze. W związku z tym rezygnacja z niektórych produktów może mieć negatywne konsekwencje, takie jak osłabienie organizmu kobiety i spadek jej samopoczucia.