matka karmiąca piersią

Praktyczne porady

Okłady z kapusty - czy naprawdę działają na problemy z laktacją?

Okłady z kapusty na obolałe i przepełnione mlekiem piersi to sposób znany i zalecany przez babcie, ciocie i... położne, od lat.

A co mówią badania naukowe na ten temat? Czy rozbite i schłodzone liście kapusty rzeczywiście działają w przypadku kłopotów z nawałem mlecznym na początku karmienia piersią? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Jak sobie radzić z nawałem mlecznym i nawracającym zapaleniem piersi?

Niestety, nawracające zapalenie piersi może się zdarzać i jest to nie tylko mało komfortowa sytuacja dla mamy karmiącej piersią i jej dziecka, ale też grozi jeszcze gorszymi powikłaniami. O tym, jak sobie poradzić z nawałem mlecznym i nawracającym zapaleniem piersi pisze laktacyjna ekspertka – Maria Lepucka, położna, certyfikowana doradczyni laktacyjna. Przeczytaj.

Zastój pokarmu podczas karmienia piersią – kiedy do niego dochodzi i jak sobie z nim radzić?

Kobiety karmiące piersią zmagają się czasem z różnymi problemami podczas kp. Jednym z nich jest zastój pokarmu. Najczęściej pojawia się na początku, ale nie tylko – nigdy nie jest to sytuacja prawidłowa. Jakie są przyczyny i objawy zastoju pokarmowego i – przede wszystkim – jak sobie z nim poradzić? Na wszystkie pytania odpowiada laktacyjna ekspertka – Maria Lepucka, położna, certyfikowana doradczyni laktacyjna.

Zachęcamy do lektury!

Po co karmić dziecko piersią dłużej niż 6 miesięcy?

Zgodnie z rekomendacjami WHO zaleca się karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia, a potem do 2-giego roku życia i dłużej, jeśli mama i dziecko tego potrzebują. Co jednak z informacjami, które można wyszukać w sieci lub które przekazują „troskliwi” z boku, że po roku mleko mamy to woda albo że mleko traci swoje wartości, im dłużej trwa mleczna droga? Dowiedz się, czemu właściwie mleko mamy jest potrzebne dziecku dłużej niż przez pierwszych 6 miesięcy.

Zatkane kanaliki – kiedy dochodzi do zatkania kanalików i jak pozbyć się problemu?

Kiedy mama – zwłaszcza świeżo upieczona – karmi piersią, może spotkać się z takim terminem, jak zatkane kanaliki mleczne. Nie jest to przyjemna sprawa, a nieodpowiednio zaopiekowana, może przerodzić się w dużo poważniejsze problemy. Wszystkiego na temat zatkanych kanalików podczas karmienia piersią dowiesz się z artykułu laktacyjnej ekspertki – Marii Lepuckiej. Warto przeczytać.